Yüz şeklinize göre makyaj teknikleri

Makyajın büyülü dünyası, kusurlu gördüğünüz ya da gizlemek istediğiniz detayları gizlemek, vurgulamak istediğiniz bölgeleri ise ön plana çıkarmanızı sağlayabilecek birçok hileyle doludur. Yüz şekline göre  makyaj yaparken küçük hilelerle, güzel yerlerinizi daha çekici bir hale getirmek sizin elinizde…

Oval yüzler

Oval yüzlerin orantısı güçlü olduğu için hafif fırça hareketleriyle kusursuz bir görüntü yaratmanız sadece birkaç dakikanızı alacak. İlk adım olarak baz ve arkasından cilt tonunuza uygun bir fondötenle teninizi makyaja hazırlayın. Eğer cildinizde sizi rahatsız eden kusurlar varsa ve boyutu büyükse fondöten öncesi kusurunuzun görünümünü azaltmak ve cildinize aydınlık vermek için aydınlatıcıdan faydalanabilirsiniz. Yüzünüze canlılık ve renk kazandırmak için bir allık yardımıyla elmacık kemiklerinizi belirginleştirin.

Göz makyajı ile dudak makyajı arasındaki dengeyi göz önünde bulundurarak makyajınızı tamamlayın. İdeal  yüz şekli oval olmalı, tıpkı Botticelli tablosundaki bir  kadın gibi. Oval yüzler mükemmeldir çünkü özellikle genç kadınlarda, neredeyse her  makyaj stiline uyar.

Yuvarlak yüzler

Yuvarlak yüzlerin genelde daha az belirgin elmacık ve çene kemikleri var. Bu nedenle daha heykel etkisi verebilmek için mat bronzlaştırıcılar kullanmak gerekir. En iyi etki için, alına, çene kemiğinin alt kısmına ve çene hattı boyunca biraz bronzlaştırıcı pudra sürebilirsiniz. Sonra fırça yardımıyla çene kemiğinden şakaklara doğru yukarı hareketlerle yayın.

Genellikle yuvarlak yüzlü kadınlara daha koyu tonlarda saç rengi tercih etmeleri ve düz ya da dağınık bob kesimle veya ideal olarak omuz hizasında kullanmalarını tavsiye ederim. Yuvarlak yüze sahip kadınlar aşırı kavisli kaşlardan kaçınmalıdır.

Köşeli yüzler

Köşeli yüzlerin genellikle biraz yumuşatılması gerekir. Çok koyu tonda bronzlaştırıcılar genel olarak hoş görünmezler ve soğuk tonlar da hatları sertleştirir. Allık fırçasını elmacık kemikleri üzerinde yukarı doğru hareket ettirmeden döndürün. Köşeli çeneyi gizlemek için size bir hile: yumuşak, yuvarlak bir yay çizmek otomatik olarak çenenin daha yumuşak görünmesini sağlayacaktır. Kaşlar nazikçe köşeli veya kıvrımlı olmalı.

Kalp şeklinde yüzler

Kalp şeklinde yüze sahip kadınların genelde biraz daha köşeli bir çenesi vardır ve renkleri çok dikkatli kullanmaları gerekir. Makyajları çok açık olmalıdır, yoksa küçük bir yüzü ezebilir. En hoş görünecek saç stili hafif yuvarlak kesimlerdir. Dikkatleri sivri çeneden başka bir yere çekmek için gözlere daha ağır bir  makyaj yapılabilir.

Yorum Yap