Yüzyılın Kitabı Unutturulmak İstenen Tarihe Işık Tutuyor

Yüzyılın Kitabı Unutturulmak İstenen Tarihe Işık Tutuyor

Sinan Meydan’ın kaleme aldığı Yüzyılın Kitabı, Meşrutiyet’ten I. Dünya Savaşı’na, Kurtuluş Savaşı’ndan Demokrat Parti dönemine yüzyılın tarihini yazıyor; 1860’lardan 1960’lara uzanan zaman dilimine dair çarpıtmalara, yalanlara ve uydurmalara cevap veriyor.

İnkılâp Kitabevi tarafından yayımlanan Yüzyılın Kitabı’nda günümüzde meydana gelen siyasi gelişmelerin tarihsel kökenlerine inen Sinan Meydan, bugün olup bitenleri kavrayabilmek için dünü iyi anlamak gerektiğinin altını çiziyor. 

II. Abdülhamit’in borsa oyunlarından; savaşmadan, masada kaybettiği topraklara dek bir “istibdat devri” perspektifi yaratan Sinan Meydan, I. Dünya Savaşı ve Milli Mücadele yıllarında perde arkasında yaşananları, zorlukları, tartışmaları ve savaşı tüm gerçekliği ile aktarıyor. İsmet İnönü ve Lozan tartışmalarına da değinen yazar, Lozan’da elde edilen kazanımlara karşı nasıl bir kara propaganda yürütüldüğünü anlatıyor. Menderes döneminde Amerika Birleşik Devletleri ile imzalanan antlaşmaların içeriğini ele alırken, söz konusu antlaşmalar sonucunda Türkiye ekonomisinin ve tarımının nasıl zarar gördüğünü gözler önüne seriyor. Yüzyılın Kitabı, Amerikancılık politikasının Türkiye’ye verdiği zararları, tam bağımsızlık uğruna verilen mücadeleleri hatırlatıyor. 

“Dine bakarken ‘dincilik’ yapmamak gerektiği gibi, düne bakarken de ‘düncülük’ yapmamak gerekir. Çünkü ‘düncülük’ veya ‘ecdatperestlik’ tarihi bilim olmaktan çıkarır, hamaset haline getirir” diyen Meydan, “düncülüğün” insanları geçmişle uyuşturmak anlamına geldiğini, tarih biliminin ise geçmişle uyuşturmak değil, geçmişle uyandırmak olduğunu vurguluyor. 

Yüzyılın Kitabı, okuru, kurtarıcı ve kurucu hamleleriyle “Yüzyılın Lideri”ni, yani Atatürk’ü daha yakından tanımaya ve anlamaya davet ediyor. 

Yüzyılın Kitabı Neler Anlatıyor?

Borç, faiz ve borsa batağındaki Osmanlı’yı, Cumhuriyet’ten Meşrutiyet’e nasıl dönüldüğünü, 23 Nisan’ın nasıl bayram olduğunu, Atatürk ve İnönü ile aldatmanın deşifrelerini, Demokrat Parti’nin antidemokratik uygulamalarını, Türkiye’deki Amerikancılığı, FETÖ’nün kara kutusu Said-i Nursi’yi, tarihi uyarılarda bulunan Anafartalar Kahramanı Mustafa Kemal Atatürk’ü ve günümüze etki eden birçok tarihi olayı çarpıcı bir dille anlatıyor. 

Sinan Meydan

1975 yılında Artvin’in Şavşat ilçesinde doğdu. İlk ve orta öğrenimini Artvin Şavşat’ta tamamladı. Yükseköğrenimini İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü’nde tamamladı. (1993-1997). Yıllarca Cumhuriyet tarihi ve Atatürk üzerinde çalıştı. Çok sayıda kitap ve makale kaleme aldı. Birçok TV programında, yurtiçinde ve yurtdışında çok sayıda panel, söyleşi ve konferansta Milli Mücadele’yi, Cumhuriyet Devrimi’ni ve Atatürk’ü anlattı, anlatıyor. Şu sıralar her pazartesi SÖZCÜ gazetesinde “Tarihten Günümüze” adlı bir tarih sayfası hazırlamaktadır. Özlem Akkoç Meydan ile evli olan Sinan Meydan, İdil Maya ve İlay Melek adlı iki kız çocuk babasıdır.

Yayımlanmış Eserleri :

1ATATÜRK İLE ALLAH ARASINDA, “Bir Ömrün Öteki Hikayesi”, Toplumsal Dönüşüm Yayınları, İstanbul, 2002; İnkılâp Kitabevi, İstanbul, 2010.

2SARI PAŞAM, “Mustafa Kemal, İttihatçılar ve II. Abdülhamit”, (Tarihi Roman), Toplumsal Dönüşüm Yayınları, İstanbul, 2003; İnkılâp Kitabevi, İstanbul, 2010.

3.ATATÜRK VE KAYIP KITA MU, C.1,Truva Yayınları, İstanbul, 2005; İnkılâp Kitabevi, İstanbul, 2008.

4. SARI LACİVERT KURTULUŞ, “Kurtuluş Savaşı’nda Fenerbahçe ve Atatürk”, (Tarihi Roman), Truva Yayınları, İstanbul, 2006; İnkılâp Kitabevi, İstanbul, 2010.

5.SON TRUVALILAR, “Truva’nın Kayıp Kökleri”, Truva Yayınları, İstanbul, 2006; İnkılap Kitabevi, İstanbul, 2011.

6. NUTUK’UN DEŞİFRESİ, “Atatürk’ü Doğru Anlamak İçin”, Truva Yayınları, İstanbul, 2006; İnkılâp Kitabevi, İstanbul, 2009.

7. KÖKEN, “Atatürk ve Kayıp Kıta Mu”, C.2, İnkılâp Kitabevi, İstanbul, 2008.

8. PAROLA NUH, “Atatürk’ün Gizli Kurtuluş Planları”, İnkılâp Kitabevi, İstanbul, 2009

9. ATATÜRK VE TÜRKLERİN SAKLI TARİHİ, “Türk Tarih Tezinden Türk İslam Sentezi’ne”, Truva Yayınları, İstanbul, 2007; İnkılâp Kitabevi, İstanbul, 2010.

10. CUMHURİYET TARİHİ YALANLARI, 1. Kitap, “Yoksa Siz de Mi Kandırıldınız?”, İnkılâp Kitabevi, İstanbul, 2011.

11. CUMHURiYET TARİHİ YALANLARI, 2. Kitap, “O yalanları artık söyleyemeyecekler”, İnkılâp Kitabevi, İstanbul, 2011.

12. AKL-I KEMAL, “Atatürk’ün Akıllı Projeleri”, 5 Cilt, İnkılâp Kitabevi, İstanbul, 2011-2014.

13. EL-CEVAP, “R. Tayyip Erdoğan’ın ‘Tarih Tezleri’ne”, İnkılâp Kitabevi, İstanbul, 2013.

14. VAİZ, “Öteki Mehmed Akif”, İnkılâp Kitabevi, İstanbul, 2015.

15. PANZEHİR, “Yalanlara, Çarpıtmalara, İftiralara”, İnkılâp Kitabevi, İstanbul, 2016.

16. 1923, “Kuruluş Ayarlarına Dönmek”, İnkılâp Kitabevi, İstanbul, 2016. 

Arka kapaktan:

II. Abdülhamid’ten Vahdettin’e padişahların Osmanlı’nın 1880’lerdeki, Cumhuriyet’in 1950’lerdeki “bağımlılığını” bilmeden, Atatürk’ün “tam bağımsızlık” mücadelesi kavranamaz. 1876 ve 1924 anayasalarını bilmeden bugünkü Başkanlık Anayasası’nın Türkiye’yi nereye götüreceği kestirilemez. Osmanlı’da dinsel hukuku, Mecelle’yi ve 1917 Aile Kanunnamesi’ni bilmeden bugünkü “müftülük nikâhı”nın amacı bilinemez.

I. Dünya Savaşı’nı, İzmir’in işgalini, Atatürk’ün Anadolu’ya geçişini, Amasya Genelgesi’ni, Sivas Kongresi’ni, TBMM’nin açılmasını, Sakarya Savaşı’nı, Büyük Taarruz’u, Anadolu’daki Yunan zulmünü, İzmir’in ve İstanbul’un kurtuluşunu bilmeden; Vahdettin’i, Damat Ferit’i, Rıfat Börekçi’yi, Abdurrahman Kâmil Efendi’yi tanımadan Milli Mücadele anlaşılamaz. Said-i Nursi’yi tanımadan FETÖ anlaşılamaz. Misuri Zırhlısı’nı, Kore Savaşı’nı, NATO’ya üyeliği, 6. Filo’yu, Kanlı Pazar’ı bilmeden Türkiye’de “Amerikancılık” bilinemez. Lozan’ın önemini kavramak için sadece Lozan’ı bilmek yetmez, önce Sevr’i bilmek gerekir; o da yetmez, 1950’lerde ABD ile imzalanan ikili antlaşmaları bilmek gerekir. Atatürk’ün önemini kavramak için sadece Atatürk’ü tanımak yetmez, Atatürk’ten önceki ve sonraki asker-sivil liderleri; II. Abdülhamit’i, Enver Paşa’yı, Vahdettin’i, İsmet İnönü’yü, Adnan Menderes’i de az çok tanımak gerekir. Atatürk’ü tanımak için Anatürk’ü, Zübeyde Hanım’ı tanımak gerekir.

İşte Yüzyılın Kitabı’nda bunlar ve daha fazlası var. 

Yüzyılın Kitabı, bugün yaşadığımız güncel olayların, 1860’lardan 1960’lara uzanan tarihsel arka planlarını anlatıyor, böylece tarihle bugüne ışık tutuyor.

Yüzyılın Kitabı’nı okuyunca karşınıza ister istemez “Yüzyılın Lideri”, yani Atatürk çıkıyor.

Yorum Yap