Yılın en iyilerinden: “Kral için Hologram”

Kral için Hologram

 

 

KRAL İÇİN HOLOGRAM – Dave Eggers (Çeviren: Defne Orhun)

 

Kral için Hologram, Dave Eggers’ın olgunluk romanı. Orta yaşlı sayılacağı günleri geride bırakmış, değişen dünyanın ekonomik manzarasında kendine yer edinmeyi başaramamış, kafası karışık bir adamın, Alan Clay’in hikâyesi. Clay, dünyanın bir ucundan diğerine, Boston’dan Suudi Arabistan’a gelir ve kralın kendi adını taşıyan kentte her an bulunabilmesini sağlayacak bir hologram teknolojisi satmakla görevli olduğu Kral Abdullah’ı beklemeye başlar… Clay’in bekleyiş süreci, çölün, hiçliğin ortasında, çağın kanıksanır hale gelmiş tüm saçmalıklarına yakışır biçimde sürecek ve bir Amerikalının Arabistan’da giriştiği hayli tuhaf ve düşündürücü hayat muhasebesine sahne olacaktır.

Beckett’in Godot’yu Beklerken’i ile Miller’ın Satıcının Ölümü’nden tınılar taşıyan Kral için Hologram, bugün, paranın gücüyle dönen dünyada parasızlığı ve umutsuzluğu ele alıyor ve Amerikan rüyasının ipliğini nihayet pazara çıkarıyor.

Kral için Hologram, hayallerinden başka sermayesi olmayan ve beklemekten bıkıp usanmayan bir adamın kurtlar sofrasında yer edinme uğraşının, paranın gücüne tapılan bir dünyada kendi yolunu arayışının romanı.

Dave Eggers

 1970 doğumlu Amerikalı yazar Dave Eggers, bağımsız McSweeney’s yayınevinin kurucusu olduğu gibi, çağdaş edebiyat arenasının en dikkat çeken, üretken isimlerinden biridir. Yazar, dergici, yayıncı ve editör kimliklerinin yanı sıra Eggers, Amerika’da her yıl yayımlanan Okumanız Gerekmeyenlerin En İyileri antolojilerinin arkasındaki isimdir. Kendi hayat hikâyesinden yola çıkarak yazdığı Müthiş Dâhiden Hazin Bir Eser (Siren, 2009) adlı kitabıyla tüm dünyada büyük ilgi gören, Pulitzer’e de aday olan Eggers, Ne Nedir (Siren, 2011) ile Fransa’da Médicis ödülünü almıştır. Süratli anlatımı, çağın temel meselelerinin insani boyutlarına getirdiği mizahi, samimi ve eleştirel yaklaşımıyla öne çıkan Hızımızı Tadacaksınız’ın ardından yayımladığımız Kral için Hologram, Eggers’ın küresel dünyada yaşamı minimalist bir üslupla ele alarak Amerikan rüyasının çöküşünü belgelediği olgunluk romanıdır.

Utne Reader’ın ‘Dünyayı Değiştiren 50 İleri Görüşlü Kişi’ listesinde yer alan, Time dergisince ‘Dünyanın En Etkin 100 Kişisi’nden biri olarak nitelenen Eggers, The Believer, McSweeney’s Quarterly Concern, The Wholpin dergilerini çıkartmakta ve The New Yorker, Esquire ve Ocean Navigator gibi mecralarda yazmaktadır.

Eggers, 2008 yılında kurduğu 826 National adlı vakfın yenilikçi projelerinden ötürü TED ödülüne layık görülmüştür.

Kral için Hologram, Run Lola Run ve Cloud Atlas’ın ardındaki yetenekli isim Tom Tykwer’in yönetmenliğinde, Tom Hanks’in başrolünü oynayacağı bir beyazperde uyarlamasıyla bu yılın son çeyreğinde sinemalarda olacak.

Yorum Yap