Yeni Nesil TV Formatları

Başlığa bakıldığında yetmiş yaşına gelmiş ve emekli olup camın kenarında oturmuş bu yazıyı yazıyorum gibi gelebilir fakat henüz o kadar yaşlanmadım. Sadece bazı şeylerin farkındayım.

 

Türk milleti olarak tembelliği iyice üzerimize oturttuk ve bu can sıkıcı bir durum. Bizim ne kadar yaratıcı, ne kadar akıllı ve pratik bir millet olduğumuzu tüm dünya ülkeleri biliyor fakat biz bunu gösteremiyoruz. Çünkü her şeyin hazırı tatlı geliyor.

 

Bu, son dönemde televizyonlarda da sıklıkla görebileceğimiz bir durum. Bir yarışma programı veya bir sohbet programına denk geldiğimizde bırakın fikri dekoru bile tanıyoruz. Fikri aldık bari dekorunu biraz değiştirelim ama o da yok maalesef. Elbette hoşumuza giden, kendi milletimizin ilgisini çekeceğini düşündüğümüz, hem eğlendirip hem öğreten programlar var ve bizde ülke olarak kullanmak istiyoruz. Esinlenebiliriz fakat tıpatıp aynısını yapmak, bu fikirlerin üreticisinden önce kendimize saygısızlık olur. Bu davranışımız kendimizi küçük gördüğümüzü ve hazıra yeltendiğimizi gösteriyor. Aslında hazır fikirler bile aynı. Beş tane aynı formatta program var. Sadece çok ince değişiklerle yayın yapıyorlar.

 

Artık insanlarında aynı şeyleri izlemekten sıkıldığını düşünüyorum. Hatta izleyiciler programda ne olup bittiğini merak edip izlemek yerine programın sunucusu veya jürisi gibi katılımcıları izliyor. Yani aslında biz fikri değil de fikrin içindeki insanları satıyoruz izleyicilere. Her Türk’ün içinde büyük bir yaratıcının olduğunu düşünüyorum ve biraz çabalarsak herkesten daha iyi olacağımıza inanıyorum.

 

Sevgiler

 

Dilhan KESKİN

 

Yorum Yap