Yeni Çıkan Kitaplar

Delidolu, Desen, Uçanbalık ve Tudem Edebiyat markalarımızdan çıkan 11 yeni kitabı daha yakından tanımaya ne dersiniz?

Clarke’ın Doru Tayları
Yazan: Orhan Berent
220 sayfa / Roman

Orhan Berent’in yeni romanı Clarke’ın Doru Tayları, 1970’ler İzmir’inin kozmopolit yapısını sağlam bir kurgu içinde aktaran çok renkli bir kitap. Tek bir günü betimleyen sarmal öyküsünün satır aralarında, farklı dinler ve etnik kökenlere mensup insanların birbirleriyle olan ilişkilerine odaklanan bu etkileyici dönem kitabı, Alsancak Garı’ndan Şirinyer Hipodromu’na ve at yarışlarına uzanan dinamik arka fonunun önünde, dokunaklı bir aşk hikâyesi anlatıyor.

Tılsım 8. Kitap – Süpernova
Yazan ve resimleyen: Kazu Kibuishi
Türkçeleştiren: Damla Kellecioğlu
208 sayfa / Çizgi roman

Kazu Kibuishi’nin, bugüne kadar 16 dilde yayımlanan “Tılsım” serisinin sekizinci halkası Süpernova, uzayın derinliklerinde, iyiyle kötünün amansız mücadelesini yine eşi benzeri görülmemiş bir fantastik maceraya dönüştürüyor. Milyonlarca okuru peşinden sürükleyen, uzun süre New York Times çoksatanlar listesinin zirvesinde yer alan “Tılsım” efsanesinin tamamlanmasına bir kala, nefesler tutuluyor…

Kızıl Azize: Bir Ütopyanın Peşinde
Yazan: Mary M. Talbot
Resimleyen: Bryan Talbot
Türkçeleştiren: Damla Kellecioğlu
144 sayfa / Grafik roman

Kızıl Azize: Bir Ütopyanın Peşinde, ödüllü kitaplarıyla tanıdığımız Mary M. ve Bryan Talbot ikilisinin, 19. yüzyılın en sıradışı kadınlarından Louise Michel’in, namıdiğer Kızıl Azize’nin etkileyici yaşamöyküsünü gözler önüne serdikleri çarpıcı bir grafik roman. Kitap, korkusuz ve yılmaz bir direnişçi, feminist bir öğretmen ve tutkulu bir şair olan Louise Michel’in, Paris Komünü’nden Yeni Kaledonya’daki sürgün günlerine uzanan mücadelesinin izini sürüyor.

Kedim Pazartesi
Yazan: Buket Kılıç
Resimleyen: Özlem Arslanoğlu Sağol
28 sayfa / Öykü

Buket Kılıç ve Özlem Arslanoğlu Sağol’un ortak imzasını taşıyan Kedim Pazartesi, haftanın günlerini sevimli bir öyküde buluşturan, farklılıklar üzerine, rengârenk bir resimli kitap. Şiirsel diliyle minik okurlar için kaleme alınmış bir kedi güzellemesini andıran bu eğlenceli öykü, dağınıklığı yüzünden çok sevgili kediciklerinden birini odasında bulamayan küçük Nil’in kayıp kedisini arama hikâyesini anlatıyor.

Karamel Kokulu Öykü Okulu
Yazan: Hanzade Servi
Resimleyen: Mert Tugen
208 sayfa / Öykü, başvuru

Hanzade Servi’nin yeni kitabı Karamel Kokulu Öykü Okulu, esin perinizi uyandırıp sizi öykü yazmaya teşvik edecek ilham verici bir kılavuz. Yazmaya heves edip bir türlü nereden başlayacağına karar veremeyen okurların yolunu ışıtacak bu renkli başvuru kitabı, çeşitli ipuçları ve eğlenceli alıştırmalar eşliğinde, öykü yazmaya dair zihinlerdeki bütün sorulara açıklık getiriyor.

Mavisel Yener ile Masal Atölyesi
Yazan: Mavisel Yener
128 sayfa / Masal, başvuru

Mavisel Yener ile Masal Atölyesi, geçmişten günümüze, kulaktan kulağa, kuşaktan kuşağa aktarılan bir edebi tür olan masallara ve masal yazma sürecine dair çeşitli ipuçları sunan eğlenceli bir atölye kitabı. Üç boyutlu görselleri ve cıvıl cıvıl sayfa tasarımıyla dikkat çeken bu ilham verici kitap sayesinde, var olan bir masalı yeniden yazmak, yorumlamak ya da yeni bir masal karakteri yaratmak kolaylaşıyor.

SEN de OKU – Bitmeyen Gün
Yazan: Annie Dalton
Resimleyen: Brett Hudson
Türkçeleştiren: Hadiye Deniz Ülker
88 sayfa / Roman

Annie Dalton’ın yazıp, Brett Hudson’ın resimlediği Bitmeyen Gün, Tudem’in, okumaya isteksiz ve okuma güçlüğü çeken çocuklar için özel olarak hazırladığı SEN de OKU koleksiyonundaki yerini alıyor! Kuzey, her gün cuma gibi olsun istiyor. Bol yaramazlık ve ertesi gün tatil! Sonraki sabah uyanıyor ve takvime bakıyor: cuma. Sonraki sabah yine cuma… sonra yine… yine… Nasıl olur! Yine mi aynı gün?..

SEN de OKU – Havuzda Tek Başına
Yazan: Michelle Magorian
Resimleyen: Peter Cottrill
Türkçeleştiren: Hadiye Deniz Ülker
56 sayfa / Roman

Michelle Magorian’ın yazıp, Peter Cottrill’in resimlediği Havuzda Tek Başına, Tudem’in, okumaya isteksiz ve okuma güçlüğü çeken çocuklar için özel olarak hazırladığı SEN de OKU koleksiyonundaki yerini alıyor! Umut, 100 tur yüzmek için hazır. Maratonun kalan 100 turunu da takım arkadaşları yüzecek. Ama henüz hiçbiri ortalıklarda yok. İşler planlandığı gibi gideceğe benzemiyor…

Islak Burun
Yazan: Andy Mulligan
Türkçeleştiren: Niran Elçi
280 sayfa / Roman

25 dile çevrilen ve sinemaya uyarlanan Çöplük kitabının yazarı Andy Mulligan’ın yeni romanı Islak Burun, olağanüstü kurgusu ve inişli çıkışlı hikâyesiyle son yılların en özgün, dokunaklı ve çarpıcı eserlerinden biri. Derin felsefi düşünceleri ve güçlü duyguları, son derece naif bir metinde buluşturan yazar, hikâyesini yavru bir köpeğin gözünden aktararak çağdaş bir fabla imza atıyor.

Yorum Yap