Yazın sofranızdan hoşafı eksik etmeyin

Obezite ile ilgili çalışmalar yapan Dr.Fevzi Özgönül, yaz aylarında hoşaf tüketimini önerdi.

Özgönül, “Yaz aylarının hava sıcaklığı çok artığı için vücudumuz terleyerek su kaybederiz. Tabii ki terleme ile sadece su değil vücudumuzdan bir kısım mineralleri de kaybederiz. Bu su ve mineralleri geri almak için mutlaka sıvı bir şeyler içmeliyiz.

Günümüzde su tüketimi özellikle kilo problemi yaşayanlar arasında çok azdır. Bu problemi olan kişilerin sindirim sistemi düzgün çalışmadığı için yiyeceklerde sindiremedikleri şekeri ya tatlı olarak veya tadı olan bir içecek tüketerek gidermeye çalışırlar.

Aslında su içmek diğer tüm içeceklerden çok daha önemlidir. Çünkü vücudumuzun ihtiyacı sudur. Su içemiyor veya arada su dışında bir başka alternatif arıyorsanız size Hoşaf önerelim. Diğer tüm alternatif içecekler ile karşılaştırıldığında hem kendinizin hazırlayabileceği, doğal ve en önemlisi içerisinde bol miktarda vitamin ve mineral içerdiği için asırlardır, kullanılan hoşafı tekrar hatırlama zamanımız geldi de geçiyor bile.

Kimisi taze meyveden yapılana komposto, kuru meyveden yapılana hoşaf dermiş ama bence biz Türk halkı olarak hepsine hoşaf deriz. Birçok hoşaf tarifi vardır. Bunlar arasında en yaygın kullanılanı Kara erik hoşafı. Kansere ve yaşlanmaya karşı koruyucudur. Vücuda giren ve kendi ürettiğimiz serbest radikal dediğimiz zararlı maddeleri en iyi temizleyen yiyeceklerin başında kuru erik gelir. Kayısı hoşafı. Vişne hoşafı. Üzüm hoşafı. Buraya başka örnekler de ekleyebiliriz.”

Yorum Yap