Yaz ishallerine dikkat!

Kilis İl Halk Sağlığı Müdürü Dr. Emin Arslan, Kilis’te yaz mevsimiyle birlikte akut ishal vakalarında bir miktar artış gözlendiğini söyledi.

Arslan, ishal, sık tuvalete gitme ile birlikte vücudun sıvı kaybetmesine sebep olduğunu ifade ederek, “Bu durum özellikle çocuklar için daha önemlidir.

İshallerin en yaygın bulaşma yolu kontamine (temiz olmayan) suların tüketilmesidir. Çoğunlukla güvenilir olmayan su kaynaklarından su kullanılması, bu sularla yıkanan sebze ve meyvelerin tüketilmesi yaz ishallerini meydana getirmektedir.

Kilis’te yaz mevsimiyle birlikte akut ishal vakalarında bir miktar artış gözlenmektedir. Halk Sağlığı Müdürlüğümüz tarafından vakalar yakından takip edilmektedir. İçme ve kullanma suları analizleri ile bakiye klor düzeyleri düzenli olarak değerlendirilmekte olup; gerekli durumlarda hastalardan numune alınarak laboratuarlarda analizi yapılmaktadır.

Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Erken Uyarı Cevap ve Saha Epidemiyolojisi Daire Başkanlığı tarafından yürütülen ortak program dahilinde İl verilerimiz günlük olarak takip edilmekte ve vakalarda artış görüldüğü anda ishalin kaynağına yönelik çalışmalar başlatılmaktadır” dedi.

İshalden vatandaşların korunması için gerekli tedbirleri alması gerektiğini savunan İl Halk Sağlığı Müdürü Dr. Emin Arslan, alınacak tedbirleri şöyle sıraladı:
“Kaynağı bilinmeyen suları tüketilmemeli, eller yemekten önce ve sonra sabunla yıkanmalı,sokakta ve açıkta satılan kaynağı bilinmeyen yiyecekler tüketilmemeli,sebze ve meyveleri yemeden önce temiz su ile yıkanmalı, su kesintileri sonrası mümkünse ilk gelen su kullanılmamalı,yemekler pişirildikten sonra en geç 1 saat içinde buzdolabına konmalıdır. İshal olduğumuz zaman kaybedilen sıvının yerine konması için temiz ve bol su içilmelidir. Gerek duyulduğunda aile hekimine ya da hastaneye gidilmelidir” şeklinde konuştu.

Yorum Yap