Yaşam niteliğini artırmanın sırları: hareketli bir yaşam

Bireyin fiziksel, ruhsal ve sosyal yönden tam bir iyilik hali olarak tanımlanan sağlık, yaşam niteliğini belirleyen birincil faktör olarak görülmektedir.
Hareketli yaşamı temsil eden; spor, meditasyon, dans gibi aktiviteler bireyin yaşam niteliğini artırmaktadır. Spor; fiziksel performansı geliştirmekte, tansiyonun kontrol edilmesine yardımcı olmakta, akciğer kapasitesini geliştirmekte, çarpıntı riskini azaltmakta…Meditasyon; fiziksel yorgunluğu azaltmakta, solunum sisteminin dengelenmesinde yardımcı olmakta, kalp ritminin düzenlenmesinde etkili olmakta… Dans; kalp sağlığını destekleyici bir etki yaratmakta, kilo vermeye yardımcı olmakta, fiziksel dayanıklılığı artırmakta ve daha birçok iyileştirici etkiye sahip olmaktadır. Doğrudan fiziksel iyilik halini temsil ettiği düşünülen hareketli yaşam, bunların yanı sıra ruhsal ve sosyal yönden iyilik halinin de en büyük destekleyicisi olmaktadır. Hareketli yaşama yönelik yapılan aktiviteler sonucunda, beyinde salgılanan endorfin ve serotonin gibi hormonların etkisiyle birey kendini mutlu hissetmekte ve yorucu etkinliklerin sonrasında bile canlı, dinç olmaktadır. Bu olumlu duyguların etkisiyle ruhsal sağlığın temel iki bileşeni olan stres ve kaygı olgusu yüksek düzeyde yaşanmamakta; depresyon, anksiyete gibi ruhsal bozukluklar engellenebilmektedir. Yeni öğrenmeler, kas kütlesinin korunumu, ortak etkinlik ve duyguların paylaşımı gibi faktörler ile de hem ruhsal hem de sosyal yönden iyileştirici ve geliştirici bir süreç sunulmaktadır.
Yorucu ya da günün büyük bir vaktini alan işlerde çalışan bireyler spor, meditasyon gibi aktiviteler yerine; asansör yerine merdivenleri kullanmak, tempolu yürüyüşle günlük işleri tamamlamak, toplu taşıma araçlarını kullanmak gibi tercihlerde bulunarak yaşam hareketliliğini artırabilmekte ve yaşam niteliğini iyileştirebilmektedir.

Yorum Yap