Yarım Yüzyıldan Şiirler – Ataol Behramoğlu

ssss

 

20. Yüzyılın Ortalarında Başlayan Şiir Yolculuğu

21.Yüzyılda Devam Ediyor…

Ataol BEHRAMOĞLU Şiirleriyle 50.Yılında…

60 Yıllar toplumcu kuşağın manifesto niteliğindeki şiirlerin büyük ustası; Şair, Yazar, Düşünür Ataol Behramoğlu Yazım hayatının 50.yılında…

Büyük Usta Şairimiz, 1940’lı yılların ilk önemli şiir hareketi Garip adıyla da bilinen “Birinci Yeni Hareketi”nin yaratıcıları ünlü şairlerimizin ardılı, (Bu akımın öncülüğünü Orhan Veli Kanık, Oktay Rıfat Horozcu ve Melih Cevdet Anday yapar) şiirde “İkinci Yeni Hareketi”nin de üreticileri arasındadır. (Bu akımın şairleri, İlhan Berk, Cemal Süreyya, Edip Cansever, Turgut Uyar, Sezai Karakoç, Ece Ayhan, Ülkü Tamer, Kemal Özer, Gülten Akın, Ataol Behramoğlu, İsmet Özel’dir) Toplumcu Gerçekçiler şairleri arasında da yer almış olan şairimiz, kuşaklar arası aktarımın öncüleri arasında yerini halen korumaktadır.

Şairimiz aynı zamanda toplumsal muhalefetin şekillenmesinde 1960 Gençlik kuşağının üreticileri arasında yerini almış; birikimlerini bugün genç nesillere taşımaya devam etmektedir. 

Şiirleri Macarca, Yunanca, Bulgarca, Sırpça, İngilizce, Azeri Türkçesi, İtalyanca, Flamence, Almanca, Fransızca, Rusça, İspanyolca, Japonca, Çince, Arnavutça, Makedonca, Hırvatça, Slovence, Hinduca, Arapça, Farsça, Letonca, Hibruca, Kürtçe… gibi 28 dünya diline çevrildi…

50.yıl kapsamında Ataol Behramoğlu için Tekin Yayınevi tarafından 6 kitabın hazırlığı yapılmakta, bunların ilki “Kimliğim İnsan” kitap raflarında yerini almıştır.  “Yarım Yüzyıldan Şiirler” adını verdiği, şairin 50 yıllık birikimi, yaşadıkları, resimlerle ve seslendirdiği şiirleri bir CD ile Hard caver olarak yayımlanmıştır.

“Şiir Hayatın Neresinde?”, “Ataol Behramoğlu ile 50 yıl-Röportajlar”, “Yarım Yüzyıldan Şiirler”, “Hakkımda Yazılanlar” ve “Bir Ermeni General 1965” tıpkıbasımı kitapları da bir yıl içinde hazırlanacak ve okurlarla buluşacaktır.

Yorum Yap