Türkiye’nin ilk 5G Laboratuvarı Kuruldu

5g

Medipol Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi, İstanbul Kalkınma Ajansı’nın (İSTKA) desteği sayesinde 5. nesil kablosuz iletişim teknolojileri konusu ile ilgili çalışacak “5G ve Ötesi Laboratuvarı”nı kurdu.

Yaklaşık 2 milyon liralık bütçeyle çalışmalarını sürdüren laboratuvarda, daha önce ABD, Kanada, Japonya ve Almanya’da çalışan uzman Türk bilim insanlarından bir ekip oluşturuldu.
Medipol Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hüseyin Arslan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, “5G ve Ötesi Laboratuvarı”nın üniversite içeriğinde birkaç ay önce kurulduğunu ifade etti.
ABD’de 20 yılı aşan akademik ve sektörel çalışmalarının sonrasında “beyin göçü” teşviki kapsamında Türkiye’ye döndüğünü belirten Arslan, Amerika’da 2G, 3G ve 4G teknolojileri üzerine çalışmalar yaptığını anlattı.
– “Haberleşme ağını daha canlı tutmak istiyoruz”

Arslan, 5. nesil kablosuz iletişim teknolojileri olarak tanımlanan 5G’ye 2020’li yıllarda geçileceğini belirterek, “Dünyada şu anda 5G’nin yüzde 70-80 çalışmaları bitmiş durumda. İnşallah 5G’ye dünyayla beraber geçeceğiz” şeklinde konuştu.
Cep telefonu, tablet ve bilgisayar gibi elektronik cihazlar başta olmak suretiyle teknolojik cihazların yoğun biçimde kullanıldığı mevcut durumda çok daha süratli ve bunun yanı sıra güvenilir internet ağlarına ihtiyaç bulunduğunu aktaran Arslan, şu şekilde devam etti:
“Laboratuvarda şu anda 60 GHz’e kadar ölçüm yapabilen deney aletleri mevcut. Bu sistemler cep telefonu sistemlerinde kullanılan frekansların 30 katı daha düşük dalga boylarında çalışıyor. Proje kapsamında hücresel ağların kapsam alanlarının daha esnek ve etkin kullanılması, BİT başına düşen maliyetlerin azaltılması, cep telefonu haricinde diğer çeşitli cihazların 5G sistemlerine entegre olarak çalıştırılabilmesi ve böylelikle haberleşme kapasitenin artırılması amaçlanıyor.”
Arslan, benzer bir laboratuvar çalışmasını, daha önce Amerika Güney Florida Üniversitesi’nde hayata geçirdiğini bildirdi.
Böyle bir çalışmanın Türkiye’de yapılmasının önemine değinen Arslan, “Üniversite ile birlikte çalışma yapabilen sanayiyi bir araya getirmek istiyorum. Burada görünen ışıkla haberleşmeyi çalışıyoruz. Bu alanda dünyada yalnızca bir iki yerde çalışma yapılıyor. Görünen enerjiyle çok hızlı veriler taşınabiliyor. Hem kapasite hem yüksek hızlarda hem de güvenilir ve düşük enerjili bir çalışma. Akıllı şebekeler üzerine yaptığımız çalışmalarla haberleşme ağını daha canlı tutmak istiyoruz” şeklinde konuştu.
– “Öncü çalışmalar yapılacak”

Arslan, dünyada haberleşmenin insanlar arasında olmaktan çıkıp nesnelerin haberleşmesine dönüştüğünü ifade etti.
Artık araçların diğer araçlarla, bina içi sensörlerin klima sistemleriyle, trafik kameralarının ambulanslarla iletişime geçebildiğine dikkati çeken Arslan, “Yakın bir gelecekte evdeki eşyalarımızdan otomobillerimize, su ve elektrik gibi kullandığımız kaynaklardan bitki ve hayvanların yaşamlarının takiplerine kadar bütün bu sistemler internet ağının birer parçası olacak. ‘Nesnelerin interneti’ diye adlandırılan bu dönüşüm, kablosuz haberleşme sistemlerinin de tekrar planlanmasını gerektiriyor. 5G ve Ötesi Laboratuvarı da bilhassa nesnelerin internetinde hem iletişim tarafında hem de toplanan bilgilerin güvenilir biçimde kullanılabilmesi için lider çalışmalar yapacak” değerlendirmesinde bulundu.
– Vücut içi haberleşme üzerinde çalışılıyor

Laboratuvarda 5G teknolojilerinin güvenliğine dair çalışmalar yürüten ve ABD Güney Florida Üniversitesi’nde kablosuz haberleşme üzerine doktora çalışmalarına devam eden Esat Ankaralı da şu an vücut içi haberleşme üzerine çalıştığını dile getirdi.
Türkiye’de bu ekipmanlarla çalışmanın büyük bir şans olduğunu vurgulayan Ankaralı, “Çünkü yeni nesil teknolojilerde lider olmak oldukça önemli. Dünyayla yarışmak istiyorsak bir takım şeyleri bizim bulmamız lazım ki patentlere biz sahip olalım. Bu laboratuvar böyle bir hedefle kuruldu” dedi.
Daha önce ABD’de doktora yaptığı esnada 4G çalışmalarına dair projeler yürüten Ertuğrul Güvenkaya ise tecrübelerini artık ülkesine transfer etmek istediğini ifade ederek, “Türkiye, kablosuz haberleşme üretiminde bir pay alabilirse çok mutlu olacağım. Bu laboratuvar aracığıyla çalışmalara başladık” diye konuştu.

Yorum Yap