Türk yazılımcı dijital oyun pazarına girdi

Türkiye’de 300 milyon dolar, dünyada ise 75 milyar dolar büyüklüğe ulaşan dijital oyun pazarı, EA Sports, Marvel, Activision gibi devlerin yanında, genç yazılımcılar için de öne çıkma fırsatı sunuyor.

Kullanıcı sayısı 1,2 milyarı aşan sanal oyunlar sektörü, girişimci yönü olan Türk yazılımcıların da ilgisini çekerken 28 yaşındaki Hasan Soysal dijital oyunların kullanımı en fazla artan segmentine, mobil oyun pazarına girdi.

Match – Multiplayer oyunu keyif veriyor

Yazdığı son oyun hakkında bilgiler veren Soysal, Match – Multiplayer oyununu insanların eğlenceli vakit geçirmesi için tasarladığını belirterek, şunları kaydetti:

"Match – Multiplayer. Oynaması kolay ve eğlenceli. Survivor’da oynanan şekil eşleştirme oyunu. Tabi ki yeni özellikler barındırıyor. 5 ayrı kategori ve herbirinde 16 farklı bölüm var. Bölümler hem hamle sayısına hem de süreye göre ayarlanmış durumda. Birinde istediğin kadar düşün, şekillerin yerini ezberle, diğerinde istediğin kadar hamle yap.

Söylediğim eğlence ve pazar payını düşünürsek, ben bu oyunu eğlence odaklı düşündüm ve yazdım. Başka insanlar ile oyun oynamanın daha eğlenceli olduğunu düşündüğüm için çoklu oynanabilir hale getirdim. Eşin dostun arkadaşınla karşılıklı oynayabilirsin. Üstelik yan yana olmana da gerek yok. Arkadaşını oyuna davet edip oyunu başlatman yeterli. Tabi özellikler bununla bitmiyor. Anlık sohbet özelliği de bulunuyor ve hiçbir ücret ödemeden bu özelliği de kullanabiliyorsunuz.

Eğlence demişken, bu oyunu hiç tanımadığın biriyle oynamak ve sohbet etmek insanı eğlendirir diye düşündüm ve henüz yayımlamadığım bir sürümde etrafındaki insanları görebiliyor, oyuna direkt davet edebiliyorsun. Çok yakında o sürümü de güncelleme olarak yayına alacağım. Eminim seveceksiniz."

‘Bin kişiyi geçti’

Oyunu için herhangi bir yaş grubunu hedeflemediğini belirten Soysal, eğlenmek isteyen herkesin bu oyunu rahatlıkla oynayabileceğini kaydetti.

Match’i AppStore’a koyalı bir ay olduğunu anlatan Soysal, "Yaklaşık bir ay gibi kısa bir sürede oyunu indiren sayısı bin kişiyi geçti, tabi bu daha başlangıç" ifadesini kullandı.

Match’in ilk projesi olmadığını belirten Soysal, "Diğer oyunumun ismi Numbird. Sayılar ve kuşlardan oluşan bir hafıza oyunu. Her bölümde 2 görev oluyor, birincisi kuşlar ile ilgili, diğeri ise sayılar ile ilgili. Mesela, bir yandan kuşun baktığı yönü bulmanı isterken bir yandan da ekrandaki sayıları küçükten büyüğe sıralıyorsun. Bu oyun da kısa süreli hafıza biraz daha ön planda. Zorluk seviyesini kullanıcı kendi belirleyip ayarlama yapabilir" diye konuştu.

Hasan Soysal, "Dev bir pazarda az sayıdaki Türk girişimciden birisi olarak neler hissediyorsun" sorusuna ise "Böyle bir alanda olmak güzel bir şey. En büyük motivasyon kaynağım, ürettiğim oyunun insanlar tarafından oynanıyor olması. Bu yüzden yaptığım projeleri zevk veren eğlenceli oyunlar olarak tasarlıyorum" dedi.

(AA)

Kaynak:TrtHaber

Yorum Yap