Türk Mühendisleri Geliştirdi!

oZcTD_1424413543_2288

Türk mühendisler tarafından tasarlanan elektrikli taksiyi İstanbul’da yollara çıkaran DMA, seri üretime yurtdışında başlıyor.

Elektrikli otomobilde 400 kilometrenin üzerine çıkan DMA, üç ülkeyle lisans sözleşmesi yaptı. DMA Başkanı Yol, “Dünyaya lisans satarak Türkiye’ye döviz kazandırıyoruz” dedi.

Türkiye’de teşvik göremediğinden yakınan DMA’nın Yönetim Kurulu Başkanı Önder Yol, üç ayrı ülkeyle teknolojilerinin kullanımı için lisans sözleşmesi yaptıklarını ifade etti.

Yol, “Biz Türkiye’de teşvik olarak para istemiyoruz. Elektrikli otomobilde tek dolumla 400 kilometre gitmeyi sağladık. Üstelik şarj süresini de kısalttık. Devlet elektrikli araçlar için vergisel teşvikleri artırırsa insanlar bu teknolojiyi fark edecek” dedi. Yol, yıllık 10 bin adetlik üretime geçilmesi halinde şu anda pahalı olan araç fiyatının da piyasa rakamlarına çekileceğini ifade etti. Elektrikli otomobilin fiyatı 180 bin lira. Yeterli üretime ulaşıldığında fiyat piyasada satılan benzer araçlarla aynı olacak. Dizel ya da LPG gibi içten yanmalı motorlarla çalışan bütün araçlara göre 10 kattan daha çok yakıt tasarrufu sunduklarını belirten Yol, “Taksiler günlük ortalama 150 TL yakıt tüketiyor. Yani aylık yakıt gideri 4 bin 500 TL’yi aşar. Elektrikli takside ise günlük harcama 10-12 TL. Aylık 300 lira. Bu sistemle araç kendini 2 yılda amorti ediyor. Üstelik, motor olmadığı için yağ ve bakım masrafı gibi giderler de olmuyor” şeklinde konuştu.

OTOMOBİLİN BABAYİĞİDİYİZ

2 yıl önce ilk elektrikli otomobillerinin piyasaya çıktığını hatırlatan Yol, “O dönemde gazetelerde bizim ağzımızdan ‘yerli otomobilin babayiğidi değiliz’ biçiminde açıklamalar yayımlandı. Ben o zaman ‘babayiğit değiliz’ dememiştim. ‘Yerli otomobilde babayiğitliğe hazırlanıyoruz’ demiştim. Şimdi rahatça ‘elektrikli otomobilde babayiğidiz’ diyebiliyorum” şeklinde konuştu. Yol, elektrikli otoda yüzde 3 ÖTV üstünlüğü olduğunu, aracın MTV vergisinden de muaf tutulduğunu açıkladı.

ELEKTRİKLİ OLMAYAN TAKSİYE LİSANS YOK

Elektrikli otomobilde dünyanın yeni kararlar almaya başladığını belirten Önder Yol, “Londra Belediyesi 2016’dan itibaren elektrikliye dönüşmeyen taksilere lisans vermeyeceğini belirtti” dedi. Yol, dünyanın en önemli spor elektrikli otomobil markasını teknolojide geçtiklerini belirterek, “Onlarda batarya sayısı 12 bin adet. Bizde ise 200. Şarj aşamasında veya yolda hangi bataryanın ısındığını biz görebiliyoruz. Böylece sistem o bataryayı devre dışına alarak soğutur. Ama 12 bin bataryalık bir aküde bunu belirlemek mümkün değil” dedi.

Yorum Yap