“Timeline” Sorunsalı !

İnsan Beyni: İnanılmaz geniş kapasiteli,çalıştıkça açılan, açıldıkça genişleyen,genişledikçe daha fazla bilgi alan bir komuta merkezidir.

Hepimizin gündelik hayatta kullandığı bir cümle var: “Beynim yoruldu.”

Bu belki de bir şeyleri yapmak istemeyenlerin bahanesi… Beyin sanıldığının aksine yorulmaz çünkü, hem işleyişinden ötürü yorulacak yapıda değildir, hem de sinirlerden oluşur, yani kas yoktur. Beyin yorulması mecazının bende ki açıklaması; facebook, vine, instagram, twitter vs. gibi akışı bol,renkli ve en önemlisi duygu çokluğu yoğun olan ağları gereğinden fazla seyre dalmak… Ve aslında beyin yorulmuyor, fakat duygu geçişleri psikolojiyi inanılmaz etkiliyor ki,bu gerçekten çok zararlı!

 

Uzmanlar hep söyler; “beyninizi, size yaramayan şeyler ile doldurmayın” diye… Biz web te bir şey arayalım diye 40 tane bize lazım olmayan angaryayı da görmek zorunda kalıyoruz.

Bu arada sosyal ağlarda insanların ruhsal durumlarını da okuyoruz: Kim? Kiminle? Ne yemiş? Nereyi gezmiş? Vs. vs. Böylece kendimizi kaybetmiş oluyoruz aslında ve birçok şeye de geç kalıyoruz kimi zaman. Bu durumlardan aşırı etkilenenler ise bazen başkalarının hayatını bile yaşayabiliyor!

 

Son dönemlerin en büyük sorunu ise dikkat dağınıklığı… Bence bu çok normal. Sosyal ağ takıntısı giderek yayıldığı gibi bu dikkat dağınıklığı meselesi çok ciddi boyutlara ulaşacak bence. “Whatsapp” yüzünden ders çalışamayanlar, “timeline” de birşeyler kaçırma korkusu ile iş yapamayanlar ve daha birçok örnek verilebilir bu konuda. Teknoloji harika bir şey ama biraz yararlı kısımlarına öncelik verip önce kendimizi tanıyıp, takip edip, sonra da takip ettiklerimize indirgemeliyiz bence..

 

Herkes değil de bize lazım olanlar bizimle olsun düşüncesiyle hareket etmek gerekli. Bilgi kirliliğinden böylelikle kurtulmuş oluruz diye düşünüyorum. Ayrıca psikologlardan da, bu duygu geçişleri ve bozuklukları ile ilgili bir açıklama hatta bir kamu spotu bile bekliyorum, ne yalan söyleyeyim…

Sevgiler.

 

Feyza Türkyılmaz’ın Diğer Yazıları için Tıklayınız

Yorum Yap