“Tercihimiz 5G’yi yerli teknolojiyle geliştirmek”

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Işık, 5G’yi yerli teknoloji ile geliştirmeyi hedeflediklerini, bu konuda dünya ile Türkiye arasında çok mesafe bulunmadığını belirtti.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, TBMM’nin açılışının 95. yıl dönümü resepsiyonunda gazetecilerin sorularını yanıtladı.

5G teknolojisinin büyük oranda altyapı yatırımı olduğunu, Türkiye’de altyapı konusunda büyük bir sorun yaşanmayacağını belirten Işık, "Önemli olan bunun teknolojisinin geliştirilmesi. Burada ciddi oranda yazılım var. Orada da artık Türkiye’nin bütün gücünü seferber etmesi lazım" dedi.

Fikri Işık, 4G’den önce 5G teknolojisine geçilmesine ilişkin eleştirilere yönelik, şunları kaydetti:

"Teknolojiye ideolojik bakmamak gerekiyor. ‘Sayın Cumhurbaşkanı bir şey söyler, buna illa karşı çıkmamız lazım…’ Onun için de artık bir sürü gerekçe… Bunların hiçbirine katılmak mümkün değil. Bizim buradaki temel tercihimiz, 5G’yi yerli teknolojiyle geliştirmek. Şu anda dünya ile aramızda çok mesafe yok bu konuda" diye konuştu.

Türkiye’nin bütün imkanlarını seferber etmesi halinde 5G teknolojisine dünyayla birlikte geçebileceğini vurgulayan Işık, 4G’ye ayrılacak bütçenin 5G’nin Ar-Ge’sine harcanması halinde çok ciddi bir birikime sahip olunabileceğini kaydetti.

(AA)

Kaynak:TrtHaber

Yorum Yap