Steve Baş Belasıydı!

stevejobs1 (1)

Apple’da daha önce proje müdürlüğü yapan Erin Caton adlı kadın bir çalışan, Jobs’un sadece olağanüstü derecede zorlu olduğunu değil, bunun yanı sıra elemanlarına değer vermeyen ve kendi hataları için başkalarını suçlayan büyük bir başbelası olduğunu da dile getirdi.

2013 yılında yayınladığı bir yazısında, Jobs’lu Apple’da çalışırken kendisiy ile ilgili iki hatırası olduğunu yazan Caton, ilkinin öğle yemeği için sıra beklediği sırada bir adamın önüne geçmesi biçiminde olduğunu söyledi. Caton, iş arkadaşına dönüp bu “saygısız” kişinin kim olduğunu sorduğunda, Jobs’un kendisi olduğunu öğrendiğini anlattı.
Eski çalışan Caton ikinci hatırasının ise çok daha kötü olduğunu ifade etti. Apple’ın iCloud’dan önceki bulut sistemi MobileMe’nin Proje Müdürlüğünü yapan Caton, bu sistemin piyasaya sürülmesine doğru yaşadıklarını anlattı. Caton, başlangıcı felaket olan MobileMe üzerinde çalışan tüm ekibin sistemin henüz hazır olmadığını ve bunun olacağını bildiğini, yönetime de bu durumu bildirdiğini belirterek, Jobs’un yine de projenin zamanında piyasaya sürülmesini talep ettiğini ifade etti.
MobileMe’nin faaliyete geçirildiği gün çökmesi sonrasında ekip çalışanlarının gecelerini gündüzlerine katarak çalışıp piyasaya sürülen yeni servisi düzeltmeye çalıştıklarını anlatan Caton, nihayetinde bunu başardıktan sonra Jobs tarafından toplantıya çağrıldıklarını söyledi.
Caton, “Hepimiz binaya giyotine gidiyormuşuz gibi girdik. Önümüzde durdu ve bize bağırarak birbirimize kızmamız gerektiğini, MobileMe’yi aşamalı bir biçimde başlatabileceğimizi ve esasen yapmak için yalvardığımız her şeyi yapmayı denemediğimizi bile söyleyerek şikayet etti. Dünyanın en iyi motivasyonu ortadan kaldıran konuşmasıydı” dedi.

Yorum Yap