Spor Yaparken ….. İstemiyorsanız

Spor yaparken ölmek istemiyorsanız, bu makaleye kulak vermeniz gerekiyor…

Öncelikli olarak hangi egzersizi yapacaksanız yapın, bir sağlık kontrolünden geçmelisiniz ve bunu rutin hale getirmelisiniz.

Spordan önce en çok yapılan yanlışların başında spor öncesi sigara içmek geliyor ve bunu spor sonrası sigara içmeyle de devam ettiriyorsunuz. İmkanınız olsa spor esnasında bile sigara içmeyi tercih edeceksiniz.

Diğer bir konu spor öncesi alınan alkol, uyuşturucu vb. maddeleri kullanmamalısınız. Bırakın sporu normal yaşamınızda bile sigara, alkol, uyuşturucu vb. yapılardan uzak durmalısınız. Aslında herkes neyin ne olduğunu çok iyi biliyor ama bir takım bahanelerin arkasına sığınarak bu kötü alışkanlıklara yöneliyor. Hiç bir şey sizden değerli değil bu yüzden kendinize zarar vermeyin.

Bakıyorum da spor öncesi bir çok kişinin ısınmadan oyuna başladığını görüyorum. Isınma sizi egzersize hazırlayacaktır. Kalp-dolaşım ve solunum sistemlerini hazır hale getirip vücudunuza ben yoğun bir aktiviteye başlayacağım haberin olsunun ifadesidir. Isının çünkü sakatlıklardan da korunacaksınız. Sporda en çok eklemlerde omuz,diz ve bilekte yaşanan sorunlar en sık rastlanan sorunlardır. Eklemlerde omuz,diz ve bileğinizde problem yaşamak istemiyorsanız ısınmalısınız. Isınma kadar spor sonrası soğuma egzersizleri de önemlidir. Gelecek egzersize sizi hazırlayacak, yorgunluğunuza alacak ve toparlanmanızı hızlandıracaktır.

Egzersizden 1.5 – 2 saat önce yemeğinizi yemelisiniz. Çünkü egzersiz faaliyetleri sırasında kaslara daha fazla kan gider. Siz kalbinizi hem sindirimle hem de egzersiz faaliyetini gerçekleştirmek için kaslara daha fazla kan taşımayla uğraştırırsanız, sıkıntılar yaşabilirsiniz. Belki bir kere de belki beş belki on egzersiz periyodu sonra sıkıntılar gelebilir. Yaşanan ölümlerin büyük bir kısmı egzersizden sonra yaşanmaktadır.

Yani spor öncesi, sonrası sigara, alkol, uyuşturucu vb. maddeler kullandım bana bir şey olmadı. Isınmadım bana bir şey olmadı, spordan 5 – 10 dk önce yemek  yedim bişi olmadı düşüncesini bırakmalısınız !

HAKAN NERGİS

www.hakannergis.com

Yorum Yap