Sony tehditlere direnemedi

Olayın gelişimi şöyle oldu: Kasım ayının sonunda dünyanın en büyük film stüdyolarından biri olan Sony Stüdyoları’nın gizli bilgisayar sistemleri hack’lendi. hacker’lar bir dosya paylaşım sitesinde gizli e-mailleri, hassas finansal bilgileri, yöneticilerin maaşlarını, gösterime girecek filmleri hatta yeni filmlerin bazı sahnelerini paylaştı.

GÖSTERİM İPTAL EDİLDİ

Kendilerini “Huzurun Gardiyanları” olarak tanıtan hacker grubunun amacı Sony’nin yeni filmi The Interview’un gösterime girmesini engellemek. Kuzey Kore liderine yapılacak suikastı konu alan komedi filminin başrollerinde Seth Rogen ve James Franco oynuyor. Hacker’lar filmin gösterime gireceği tüm sinema salonlarını tehdit ederken salı günü yayınladıkları bildiride de 11 Eylül’den bahsederek “dünya korku ile dolacak eğer eviniz Sony Stüdyoları’na yakınsa terk edin” dedi.

Filmin bugünkü New York galası iptal edilirken, Noel günü gösterime girecek olan film gösterimden çekildi. Başrol oyuncuları neredeyse tüm TV röportajlarını iptal etti. Kuzey Kore saldırıları kabul etmese de Amerikalı yetkililer Kuzey Kore’nin kesinlikle saldırılarla bağlantısı olduğunu düşünüyor.

İki haftadır Amerikan basınında birinci sırada yer alan saldırılar tüm Hollywood’u hayretler içinde bırakırken filmin oyuncuları ve stüdyoların etrafında kus¸ uçurtulmuyor. Gizli mailler de adı geçen ünlü oyuncular da özel güvenliklerini en üst seviyeye çıkarttı.

Yorum Yap