SMS okumak “iyileştiriyor”

Herhangi bir hastalıkla savaşmanın ilk yolu çoğunlukla ilaç tedavisidir. Ancak kimi zaman unutkanlıktan kimi zaman da umursamazlıktan dolayı insanlar günlük alması gereken ilaçları ihmal edebiliyor. Yapılan araştırma ise bu ihtimalin ilginç bir yöntemle ortadan kalktığını gösteriyor.

Queen Mary Üniversitesi profesörleri tarafından yapılan araştırma, hastalara düzenli olarak hatırlatıcı SMS atmanın, gözle görülür biçimde ilaçlarını almalarında etkili olduğunu gösteriyor. 300 kişinin teste tabi tutulduğu testte hastalar SMS atılanlar ve atılmayanlar olarak iki gruba ayrıldı. İlaçlarını kullanması için hatırlatıcı SMS atılan 150 kişilik grubun yüzde 90′ı düzenli olarak ilaçlarını alırken; SMS atılmayan diğer grubun yüzde 80′i ilaçlarını düzensiz bir şekilde aldı, yüzde 20′si ise ilaçlarını hiçbir şekilde almadı.

Araştırmayı yürüten ekipten Dr. David Wald, ilaç tedavisinde istikrarın önemini vurguladı. Bunu devam ettirmek için SMS yönteminin son derece etkili olduğunu ifade eden Wald, ileride hastanelerin bu tip bir uygulamaya geçebileceklerini belirtti.

Yorum Yap