Şikayetin Konusu: Cinemaximum

Sizlere  artık canımın çok sıkıldığı bir konu ile ilgili yazmak istedim. Başlıkta da gördüğünüz gibi konu: “Cinemaximum”!

Keşke bu konu da sadece Cinemaximum suçlu olmuş olsaydı ama maalesef böyle çok firma ve çok fazla düzen var…

Konu: Kurallar!

11 Haziran Pazartesi günü 4DX “Jurassic World” sinemasına gittik. Hangi salona gittiğimi buradan söyleyip kişilerin işleriyle oynamak ve suçlamak değil amacım (şube çalışanları suçsuzdur) zaten bu genel bir sorun ve tüm şubelerde değiştirilmesi gereken bir kural hatası…

Konuya gelelim; Sinemaya gittik iyi güzel zaten ben çok severim 4DX’i. Şimdi okullar kapandığı için çocuklar akın etmiş tabii ki, edebilirler bu da sorun değil, sorun şu :

Film başlamadan önce bildiğiniz gibi bir tanıtım filmi çıkıyor ve 4DX ile ilgili bazı kurallardan bahsediyor;  Çocukların yanında ebeveyn olması, belli bir boy da ve yaşta olunması gibi… Maalesef içerisi küçük çocuk doluydu ve ebeveynleri yanında yoktu! Ayrıca çoğu çocuğun boyu 4DX kurallarına uygun değildi. Beni en çok rahatsız eden kısmı; film boyu sesli konuşmalarıydı…

Lütfen ebeveynler çocuklarını sinemaya götürmeden önce “insanlar ile birlikte film izleme adabını” öğretsinler! Ayrıca küçücük çocukları oraya koyup kendileri AVM geziyor!.. Çocuk parkımı orası? Bakamayacağınız çocuğu yapmayınız bi zahmet!.. Salonda ki izleyiciler defalarca çocukları uyarmasına rağmen nasıl arsız çocuklarsa artık konuşmaya ve gülmeye devam ettiler!

Şimdi olayın daha vahim kısmına geliyorum:

Film bittikten sonra bilet satış kısmına gidip görevli ile durumu konuştum, yaşadığımız sorunları anlattım, lafı uzatmak istemiyorum. Bana aynen şu şekilde bir açıklama yaptı:

“Hanımefendi inanın biz de durumdan rahatsızız. Biz çocukları aileleriyle içeri alıyoruz ama ebeveynleri çocuklarını salonda bırakıp çıkıyorlar, yani örneğin bir aile dört bilet alıyor; film başlarken çocuklarını salonda bırakıp çıkıyorlar! İçeri alırken boyu kısa olanları ya da +18 yaş sınırı olan filmler için (sadece 4DX değil) onları ve ailelerini uyarıyoruz ama almadığımız çocukların aileleri bizim müdürlerimizle, bölge müdürleriyle ve hatta daha üst yöneticilerimiz ile bir şekilde bağlantıya geçiyor ve çocukları içeri aldırıyorlar. Hatta müdürlerimiz, yeğenlerini vs içeri aldırıyor bizi de zor durumda bırakıyorlar” dedi. 

Balık baştan kokar sevgili Cinemaximum!

Türkiye’de başlıca sorunlarımız zaten bu tip olaylar: dayılar, enişteler, “sen benim kim olduğumu biliyor musun?”lar…

“Kurallar bozulmak içindir” diye maalesef sesli düşünen insanlar var! Bir şeyin kuralı varsa artık uyalım, bu tip olayları siz: “Cinemaximum yetkilileri” yaparsa zaten kurallara gerek yok! Film başlamadan önce ki uyarılara ne gerek var Allah aşkına! Biz bilet aldık ve film burnumuzdan geldi diyebilirim, kafam sürekli konuşan başıboş çocukların seslerine takıldı, filmi yaşayamadım!

Kurallar varsa uydurun bir şekilde, bir yerden başlamak lazım… Türkiye’nin bana göre en büyük sorunu kurallara uyulmaması ve yaptırımların az olması…

Sevgiler…

Feyza Türkyılmaz’ın Diğer Yazıları İçin Tıklayınız

1 Yorum

Yorum Yap