Selfie Çekerken Duygularınızda Görünecek!

duygulari-aciga-cikaran-uygulama1-700x453[1]

Yakında piyasaya çıkacak olan “Xpress” uygulaması, insanların duygularını otomatik algılayan bir yüz tanıma teknolojisi kullanıyor. Kullanıcılar bu uygulama aracılığıyla artık duygularını arkadaşlarıyla paylaşabilecekler. Uygulama, kullanıcının çeşitli durumlarda nasıl hissettiğini aktarmak için kullanıcıdan bir selfie çekmesini istiyor, bu özçekimide “mod etiketi” olarak paylaşıma ekliyor.

Kullanıcının yüklediği anlar “Feelboard” adı verilen haber akışına yükleniyor. Böylece kullanıcılar içinde bulundukları durumda neler yaşadıklarını ve ayrıca bu durumdaki duygularını da paylaşabiliyor. Yüz tanıma teknolojisi ile kullanıcıların duygularını paylaşmasına olanak sağlayan bu yeni iş fikri, “Xpress” ekibi tarafından geliştirildi.

Uygulama kısaca şu şekilde işliyor: Öncelikle kullanıcı hissettiği şeye neden olan durumun fotoğrafını çekiyor. Böylece kişinin arkadaşları kullanıcının hislerine neden olan şeyleri de görmüş oluyor. Daha sonra kullanıcı telefonun ön kamerasıyla yüzünü açık edecek şekilde kendi fotoğrafını çekiyor. Uygulama yüz tanıma teknolojisi sayesinde yüz ifadesinden kullanıcının duygularını algılıyor ve buna uygun bir mod ile fotoğrafı etiketliyor.

Xpress uygulamasının yaratıcıları hislerin hayatlarımızın önemli bir parçasını oluşturduğuna inanıyor. Xpress, telefonun sese ve SMS’in metne bağlı olması gibi gelecekte duygulara bağlı olmayı hedefliyor. Kullanıcıların aynı zamanda duygularını arkadaşlarıyla paylaşma seçeneği sunuyor. Gizliliğe oldukça önem veren uygulama paylaşılan tüm duyguları (Xpresses) 24 saat içinde siliyor -tıpkı duyguların da zamanla yitip gitmesi gibi-.

İçinde bulunduğumuz aylarda IOS kullanıcıları için Apple Store’da yer alacak bu uygulamanın başka ilginç fonksiyonel özellikleri de bulunuyor. Örneğin “Snapback” özelliği kullanıcıların bir gönderiye anında selfie ile cevap vermesini sağlıyor, yada “hissediyorum” butonuyla siz de yakın arkadaşlarınızın duygularına ortak olabiliyorsunuz.

 

Yorum Yap