Şarkıların düşünüşe etkisi

Şarkılar, insanların kendi zevklerine göre dinledikleri ve dinlerken de zevk aldıkları şeylerdir. İnsanların kendi zevklerine göre şarkılar dinlemesi söz konusu eylemi gerçekleştirirken zevk almasını sağlamaktadır. Müzik, ruhun gıdasıdır sözünü hepiniz duymuşsunuzdur. Ruhu besleyen, çeşitli etkileri olan müzikler kişilerin düşünce şeklini de ortaya koymaktadır. Bu doğrultuda kişilerin müzik zevklerinin düşüncelerine nasıl etkilediğini gelin hep birlikte inceleyelim.

Şarkı Zevklerine Göre Düşünceler

Şarkı zevklerinizin düşüncelerinizi önemli doğrultuda etkilediğinden bahsettik. Bu kapsamda yumuşak ve hafif müzik dinleyen kişilerin düşünce yapılarının da son derece yumuşak ve zarif yapıda olduğunu söyleyebiliriz. Bu kişilerin empati yeteceği de son derece yüksektir. Dolayısıyla karşılarında ki kişileri anlamaya ve onlarla etkili iletişim kurmaya çalışırlar.
Punk, metal, heavy ve karmaşık müzikler dinleyen kişiler ise sistematik bir düşünce yapısına sahip olan kişilerdir. Bu kişiler karşıların çıkan problemleri kısa bir beyin fırtınası ile kolayca çözebilmektedir.

Yapılan araştırmalar doğrultusunda insanların müzik tercihleri zaman içerisinde değişebilmektedir. Bu da bireylerin düşünce yapılarının da değişmesine sebebiyet verir. Bu doğrultuda yukarıda da belirtildiği gibi empati seviyesi, düşünce tarzı ve kişilerin olaylara verdikleri tepkiler dahi şarkıların etkisi altına girebilmektedir. Dr. Japon Rentfrow’un gerçekleştirdiği bir araştırma sonucunda müziğin benliğin aynası olduğunu vurgulamıştır. Yani şarkılar insanların ne derece sosyal ne derece duygusal ve ne derece bilişsel bir düşünce yapısına sahip olduklarını net bir şekilde ortaya koymaktadır.

Yorum Yap