Sallanan Koltuk Nasıl Yapılır

Sallanan Koltuk Nasıl Yapılır

Sallanan Koltuk Nasıl Yapılır

TV izlerken, kitap okurken ya da yoğun bir günün ardından en güzel yorgunluk atma şekli sallanan koltuğunuzda vakit geçirmektir. Hatta uyku problemleri yaşayanlar için de sallanan koltuk tavsiye edilir. Bu işin bir de mutfak kısmını sizlere anlatmak istedik. İşte bir sallanan koltuk hangi aşamalardan geçip evimize geliyor görelim.

Sallanan sandalyeler görsel ve işlevsel olarak çeşitli şekillerde karşımıza çıkar; bazıları sert ahşaptan
bazıları metal iskeletten çeşitli şekillerde üretilir. Üretimin ilk etabı kurumuş ahşabın lazer yada
bilgisayar destekli testereler ile düzenli şekilde orantılı kesilmesidir. Bunun için sağlam ağaçlara
ihtiyaç vardır ve bu işte kullanılan dayanıklı ağaç türleri; Akça , meşe ve maun ağacıdır. Öncelikle kesilen ahşabın erkek geçme yerleri şekillendirilir ve üzerinde delik olan diğer orantılı kesilmiş ahşaba geçirilir. Şekillendirici, oturak iskeletinin parçalarını dörder dörder işler. Geçme yerleri teker teker ustalar tarafından tutkallanır ve bu şekilde oturak kasası bir sonraki aşamaya geçer.

Ahşap yüzey fabrikada başarılı şekilde ince zımpara ile pürüzsüzleştirilir. Kolçaklar ve sırt kısımları için
bir seri delik açılır. Fakat bu işlem çok ince ve dikkat gerektirdiği için bu kısım için özel üretilmiş
montaj kılıfları yerleştirilir ve bu parçalar yerine vidalanır.

Ardından multipozisyon mekanizması monte edilir.(sallanmayı sağlayan mekanizma) Bu mekanizma
sayesinde sallanan sandalye altı farklı pozisyona getirilir.

Bu oturma açısını belirleyen parçadır. Sandalyenin kollarının üstüne ve altına yerleştirilen mekanizmalar sorunsuz salınım hareketinde anahtar rolü oynar eğer bu mekanizma sağlam yapılırsa ömür boyu koltuğunuzu kullanabilirsiniz.

Bu yüzden en önemli kısımlardan bir tanesidir. Son olarak bu mekanizmayı oturak iskeletinin altına kaydırırlar ve multipozisyon mekanizmasına bağlarlar. Tüm bunlar işin iç kısmı yani iskeleti. İnsanlar için en çok önemli olan tabiî ki dış kısmı; İstediğiniz her kumaş döşeme yapılabilir. Bu işlem için fabrika kumaşları üst üste koyup tek seferde kesebilir.

Kumaşlar kesilirken vakumlanır ve yine bilgisayar destekli lazer programı ile kaymadan ve bozulmadan kesilir. Sonrasında terzi minderlere fermuarları diker, diğer bir tarafta minderler vakumlanır ve kılıfına girmesi kolaylaştırılır. Ve işte her eve lazım sallanan koltuklar ve sandalyeler hazır!

Yorum Yap