Sadece beş beyaz gergedan kaldı

San Diego Havyanat Bahçesi’nde yaşayan ve geride kalan altı beyaz gergedandan biri olan Angalifu, yaşlılık nedeniyle hayatını kaybetti. Yetkililer gergedanın 44 yaşında öldüğünü belirtti.

Hayvanat bahçesinin yetkililerinden Randy Rieches, ‘Angalifu’nun ölümüyle büyük üzüntü yaşadıklarını’ ifade etti. AP haber ajansına konuşan Rieches, ‘Angalifu’nun hyvanat bahçesinde en çok sevilen canlılardan biri olduğunu ancak ölümüyle türünün yok olmaya bir adım daha yaklaştığını’ söyledi.

Yetkililer, San Diego Hayvanat Bahçesi’nde Nola adında bir dişinin yanı sıra Çek Cumhuriyeti’nde bir, Kenya’da ise üç beyaz gergedan kaldığını belirtti.

YAVRUSU OLMADI

Afrika’ya özgü olan beyaz gergedanların neslini tükenme noktasına getiren ana neden kaçak avcılar. Gergedanların boynuzlarını hançer sapı olarak kullanan ayrıca afrodizyak etkisi olduğunu öne sürerek satan kaçak avcılar, koruma altına alınmalarına kadar türün neredeyse sonunu getirdi.

Angalifu, San Diego Hayvanat Bahçesi’nde bir dişiyle yaşamasına rağmen yavrusu olmadı. Kenya’daki Old Pejeta hayvan barınağındaki yetkililer de geride kalan bir erkek ile iki dişinin doğal yollarla yavrulayamadığını belirtti.

Bilim insanları, yok olma tehlikesindeki türü kurtarmak için İn vitro fertilizasyon (IVF) yöntemini deneyecek.

Yorum Yap