Sadece 30 saniyede şarj olan pil yaptılar

Akıllı telefon üreticilerinin en çok odaklandığı noktalardan biri pil ömrü. Hatta tüketiciler yıllardır uzun süre giden ve hızlı şarj olan bir pilin hayalini kuruyor. Qualcomm’un Quick Charge 2.0 teknolojisi var. Yine de bu hızlı şarj teknolojisi pilin tamamını 1 saatten kısa bir süre de dolduramıyor. Neyse ki şirketler ve dünyadaki birçok bilim adamı daha iyi şeyler yapmak için çalışıyor.

Geçen ay Singapur’da Nanyang Teknoloji Üniversitesi’nde araştırmacılar iki dakika içinde %70’i şarj edilebilir bir akıllı telefon pili üretmek için umut olduğunu söyledi. StoreDot firması pili 30 saniyede şarj etmek için bir yol buldu!

Reuters’ın verdiği bilgilere göre İsralli şirket böyle bir pil geliştirmiş. Ancak pil, bir akıllı telefon içine sığmayacak kadar büyük. StoreDot pili 2016’da ince bir formda çıkarmanın planlarını yapıyor. Pil 30 saniyede şarj olduktan sonra “Bir günlük gücü” sağlayabilir.

Şirketin yeni pili yapması nanoteknolojiye dayanıyor. Daha doğrusu nanodot kullanılıyor. Biyo-organik peptit moleküller pilin gücü çabuk emmesini ve onu korumasını sağlıyor.

Yorum Yap