RoboRAVE Yarışmasından Türk Takımına Altın Madalya

Dünyanın En Saygın Robotik Yarışması

Dünyanın en saygın robotik yarışmalarından olan ve 21-23 Mart tarihleri arasında Polonya’da düzenlenen RoboRAVE Robotik Competition yarışmasına dünyanın çeşitli yerlerinden 8-18 yaş aralığında öğrenciler, 18 yaşından büyük üniversite öğrencileri ve mühendislerden oluşan 200’den fazla öğrenci katıldı.

Türkiye adına “Akıllı Organ Taşıma Kutusu” projesiyle yarışmaya katılan İELEV Özel 125. Yıl Ortaokulu (İELEVMakers Kulübü’nden) öğrencileri, tüm rakiplerini geride bırakarak 1. oldu. Büyük bir başarıya imza atan Türk takımı altın madalyayı kazanmanın yanı sıra 75 takımı geride bıraktıkları projeleri ““Akıllı Organ Taşıma Kutusu”nun sağlık sektörüne dev bir katkı sağlaması bekleniyor.

Yarışmada 1.’lik ödüllü alan “Akıllı Organ Taşıma Kutusu” ise; ayarlanabilir soğutuculu sistemi sayesinde organın uygun koşullarda daha uzun süre taşınarak, nakledilecek kişiye daha sağlıklı bir şekilde ulaştırılmasını sağlıyor. Üzerindeki GPS takip sistemi ile ise organ taşıyıcılığını kötüye kullananların tespitini kolaylaştıran ve aynı zamanda kaza durumlarında gerçekleşen uzuv kopmalarında yaşanan transferi de hızlıca çözen bir sistem haline geliyor. Patent başvurusu İELEV Okulları Bilişim Teknolojileri Yöneticisi Yonca Özgün mentörlüğünde yapılan kutunun ısı derecesi ayarlanabiliyor ve uygun sıcaklık 10 saat boyunca korunabiliyor.

Yorum Yap