Rahim Kanseri Nedir, Tedavisi

Rahim kanseri diğer adıyla Uterin veya uterus kanseri olarak da adlandırılmaktadır. Son zamanda kadın hastalıkları çok sık artmaya başlıyor. Kadın hastalıkları arasında rahim kanseri yer alıyor diyebiliriz. Rahim kanseri daha çok menopoz dönemine yakın ya da o dönem içerisinde görülen sağlık sorunlarından birisidir. Rahim kanserinin daha ağırlıklı olarak görülen yaş aralığına baktığımız zaman ise daha çok 50-60 yaşlarda olduğunu söylememiz gerekiyor. Yaşın ilerlemesi ile birlikte kadınlarda ciddi sayılabilecek bazı hastalıklar ortaya çıkıyor. Kadın üreme organına doğrudan etki eden bir hastalıktır. Bu hastalığın tehlike içeren yanları da bulunuyor. Yaygın şekilde kadınlarda görülen bu hastalığın ise genel olarak menopoz geçirmiş olan kadınlarda kanama şeklinde görülüyor. Çoğu zaman kanama şeklinde olsa da menopoza girmemiş kadınlarda da adet dönemi arasında kanamalar olabiliyor. Rahim içi ve rahim dışı olmak üzere ikiye ayırabileceğimiz türü bulunuyor. Fakat kadınlarda görülen bu kanser türünün en yaygın olanı ise rahim içi kanseridir.

Rahim Kanseri Nasıl Belli Olur?

Rahim kanserini anlamanızın çözüm yollarından birisi de daha çok rahimde kanamalarla kendisini gösteriyor olması denebilir. Adet arası dönemlerinde alışılmadık şekilde görülen kanamalar en yaygın şekilde görülen belirtilerinden birisidir. Vajinal akıntı gibi durumlarda rahim kanseri ile ilgili belirtilerden birisidir. Genelde yaygın olmayan belirtiler arasında ise daha çok karnın alt bölümünde ağrı ve cinsel ilişki sırasında yaşanan şiddetli ağrının olduğunu söyleyebiliriz. Rahim kanserinin neyden kaynaklı olduğu ile ilgili çok fazla sorular geliyor. Fakat rahim kanserinin neden olduğu ile ilgili olarak kesin bir bilgi yoktur. Rahim kanserinin görülme olasılığı daha çok hormonal nedenlere bağlıdır.

Rahim Kanseri Tedavisi

Rahim kanserinde hastalığın tehlikeli boyuta sürüklenmemesi adına daha çok yapılan tedavi şeklinden birisi de rahimin alınmasıdır. Rahim alınma nedenlerinden birisi de tümörün yayılmasını engellemektir. Çünkü tümörün yayılması demek riskin daha fazla büyümesine sebebiyet verecektir. Tümörün daha fazla yayılmaması adına en hızlı şekilde alınmalıdır. Operasyon sonrasında alınmış olan parçalar ise incelenmek üzere laboratuvara gönderilmektedir. Hastalığın yayılma oranı, yayılma miktarı gibi tüm hususlar dikkate alınır.

Yorum Yap