Project Ara Çalışır Halde

Project Ara için Haziran ayında geliştirici konferansları düzenleyecek olan Google, projede önemli değişikliklere gidecek. Bugüne kadar tanıtılan prototipleri Spiral 1 dönemi altında gruplayan Google, yaz aylarından sonra Spiral 2 dönemine geçecek.

Spiral 2 döneminde donanımların kapladığı yer açısından daha fazla kazanımlar olacak. Donanım modülleri alana göre özelleştirilebilecek ve geliştiriciler çalışmak için daha fazla donanım alanına sahip olabilecekler.

Google gelecek yıl başlarında ilk cihazları ve donanım modüllerini satışa sunmayı planlıyor. Bu bakımdan Spiral 2 döneminin nihai cihazları ortaya çıkaracak dönem olduğu tahmin ediliyor. Ayrıca Spiral 1 prototiplerinin nasıl donanım değiştirdiği ve işletim sisteminin nasıl çalıştığı da yayınlanan bir video ile gözler önüne serildi.

Android 5.0 Lollipop içerisinde yapılan bir takım optimizasyonlarla donanım modüllerinin değişimi cihaz tarafından algılanabilecek. Hatta bazı modüllerin cihazı kapatmadan da değiştirilebileceği ifade ediliyor. Başarılı olduğu takdirde akıllı telefon dünyasında yeni bir devrim başlatması beklenen Project Ara yanında Xiaomi de kendi çapında modüler akıllı telefon projesi geliştiriyor.

Yorum Yap