Prof.Dr. İlber Ortaylı’dan ABD’de Osmanlı ve İstanbul’un Fethi

İstanbul’un Fethinin 565.Yılı Amerika’da da etkinliklerle anılıyor

Prof. Dr. İlber Ortaylı’dan ABD’de “Osmanlı ve İstanbul’un Fethi” Konferansı

Ünlü tarih profesörü İlber Ortaylı, İstanbul’un fethinin 565.yılı dolayısıyla Amerika Birleşik Devletleri’nde gerçekleştirilen “Osmanlı ve İstanbul’un Fethi” başlıklı konferansta konuştu. Türkiye Cumhuriyeti Şikago Başkonsolosluğunun, Yunus Emre Enstitüsünün (YEE) katkıları ile düzenlediği konferansı, Şikago’nun Tarihi Preston Bradley salonunda beş yüzü aşkın kişi izledi.

15. yüzyılda Osmanlı Devleti’nde ve dünyada hâkim olan siyasi ve kültürel yapı hakkında detaylı bilgiler paylaşan Prof. Dr. İlber Ortaylı, Fatih Sultan Mehmet Han’ın sahip olduğu üstün özellikleri de konuşmasında anlattı. Fatih Sultan Mehmet Han’ın Hristiyan olduğu iddialarını ilginç bir benzetme ile reddeden Prof. Ortaylı, “Fatih’in Hristiyan olduğunu iddia etmek, Trump’ın Komintern Sekreteri olduğunu, Stalin’in de Papalığı idare ettiğini iddia etmek kadar komiktir” dedi.

Prof. Dr. İlber Ortaylı konuşmasında İngiliz asıllı ABD’li tarihçi Bernard Lewis’i de anarak, görüşleri ve benzersiz çalışmaları ile Lewis’in tarih dünyasının çok önemli bir kaybı olduğunu ve 1915 olaylarıyla ilgili iddiaları reddettiği için Ermeni cemaati ile çatıştığını söyledi.

Katılımcıların sorularını yanıtlayan Prof. Dr. İlber Ortaylı’ya 21 Mayıs’ta ABD’de sürpriz bir doğum günü kutlaması da yapıldı. Türkiye Cumhuriyeti Şikago Başkonsolosluğu tarafından, Yunus Emre Enstitüsünün (YEE) desteği ile Şikago Kültür Merkezi Tarihi Preston Bradley salonunda düzenlenen konferansın sonunda ünlü tarihçi, kitaplarını imzalayarak okurlarıyla hatıra fotoğrafı çektirdi.

Yorum Yap

Yandex.Metrica