Philae uzay madenciliğinin kapısını araladı

Fuat Öner’in haberi

Tam 10 yıl önce 2 Mart 2004 tarihinden Avrupa Uzay Ajansı (ESA) tarafından uzaya gönderilen Rosetta uzay aracı Philae isminde taşıdığı mini uzay aracını 12 Kasım 2014 tarihinde kuyruklu yıldızın üzerine indirmeyi başarmıştı. Güneş enerjisi ile çalışan Philae gölgede kalması sonucu kendini şarj edemeyerek pili tükenmiş ve belkide bir daha hiç uyanmamak üzere uykuya dalmıştı. Philae uyku dalmış ola da projenin başaralı olması bir çok açıdan ilklerin yaşanmasını sağladı. Avrupa Uzay Ajansı’nın bu başarısı gelecekte madencilik sektöründe dengeleri alt üst edecek Uzay Madenciliğinde ilk adım oldu.

UZAY MADENCİLİĞİ İÇİN ÖNEMLİ

Uzay madenciliği; Asteroitlerden ve dünyaya yakın küçük gezegenlerden hammadde çıkarılması ve dünyaya gönderilmesi üzerine bir düşünce. Uluslararası bir çok firma bunun üzerinde yıllardır çalışıyor. 

Bir uzay aracının kuyruklu yıldıza ulaşması ve üzerine uzay aracı indirmesi Asteroit madenciliğinin ilk adımı olarak nitelendiriliyor.

Rosettea projesinin bilim, uzay teknolojileri ve Uzay Madenciliği için çok önemli bir gelişme olduğunun altı çizen Türk Gökbilimci Prof. Dr. Ethem Derman,  “Asteroid madenciliği çok önemli bir konu, işin içinde özel şirketler olduğu gibi RUYA ve NASA da var. Bu işi ilk gerçekleştiren iyi bir fırtına koparacak. O nedenle canla başla çalışıyorlar. Rosetta projesi bu o konuda gerçekten bir ilk adım. Dolayısıyla olmaz gibi bakılan projenin ne kadar da olur olduğu ortaya çıktı.” dedi.

Kuyruklu yıldızdan yayılan esrarengiz şarkı

Kaynak : Haber7

Yorum Yap