O internet sitesi kapatıldı

BBC Türkçenin haberine göre sitede yer alan kameralardan bir kısmı, anne-babaların çocuklarını takip etmek için bebek odalarına kurdukları sistemlerin görüntülerini de paylaşıyordu.

Bazı spor salonları ve dükkanlar da aynı site üzerinden izlenebiliyordu.

Site Türkiye’den de 170 kameranın canlı görüntülerini paylaşmıştı. Türkiye’den gelen görüntüler arasında dikkat çeken bazı kameraların olduğu yerler ise evlerin odaları, ofisler, kuyumcular, hastaneler ve devlet daireleriydi.

“Şifrelerinizi sık sık değiştirin”

Kamera sahiplerine, cihazla birlikte gelen şifreler yerine daha zor şifreler belirlemeleri, ekipmanlarını kontrol etmeleri ve ihtiyaç yoksa uzaktan erişimi kapatmaları tavsiye ediliyor.

Kablosuz kamera üreticisi olan Foscam bu tavsiyeyi yineledi ve müşterilerini yeni bir şifre seçmeye zorlamak için kullandığı yazılımı değiştirdiğinini açıkladı.

Kurulan kapalı devre kamera sistemlerine yabancı kişilerin nasıl erişim sağlandığı sorusu ise bilgisayar korsanlığı ile açıklanıyor.

Evlere ve işyerlerine özel güvenlik şirketleri tarafından kurulan kamera sistemleri internet üzerinden kapalı devre olarak çalışıyor.

Hizmeti alan kişiler bir şifre ile cep telefonlarından dahi eşzamanlı olarak kameranın bulunduğu ortamı izleyebiliyor.

İnternet sitesinin görüntülerini yayınladığı kamera sistemlerinden biri de ABD firması Linksys.

Linksys Sözcüsü, “Sitede hangi Linksys IP kameralarına erişildiğini tespit etmeye çalışıyoruz” dedi ve şu yorumu yaptı:

“Artık üretilmeyen eski Linksys IP kamerası olduğunu düşünüyoruz. Bu kameralar için müşterileri şifrelerini değiştirmeye zorlayan bir sistemimiz yok. İzinsiz müdahalelerden kendilerini koruyabilmeleri için şifre değiştirmenin ne kadar önemli olduğu konusunda müşterilerimizi eğitmeye devam edeceğiz.”

Yorum Yap