Neden mutsuz hissediyoruz?

Neden mutsuz hissediyoruz?

Neden mutsuz hissediyoruz?

Insanlar birşeylere anlam yüklemek için fikirlere itimat etmektedir. Fikirler hayatımızı şekillendirir. Ancak özgörü gücümüz daha da ötesine geçmektedir. Kendimizi bazen bulunduğumuz durumdan bağımsız düşünceler içinde bulabiliyoruz. Hayal görüyoruz, düşlüyoruz, planlıyor ve anımsıyoruz, hatta bazen sabaha kadar uyumayıp gerçekleşemeyecek düşüncelere dalıyoruz. Bu soyut ve bağımsız düşüncelerimiz ise dünya icin modeller veya standartlar oluşturmamıza neden oluyor. Devamında ‘Ideal’ koşulları ve zıt koşullarıda düşünüyoruz buda bizi bu standartların gölgesinde yaşamak zorunda olduğumuz bir çıkmaza sürüklüyor.

Elbette bunların pozitif etkileride mevcut.Standartlarımızın oluşu kendimize özgü bir tatmin sağlamamıza yardımcı oluyor.Oluşturduğumuz standartlara eriştiğimizde ise mutlu oluyoruz.

Peki ya bu standartlar nerden geliyor?

Bazen kendimizi toplumun bizden beklediği o ‘tip’ insan ile kıyaslıyoruz. Genelde kıyasladığımız kişiler bizimle aynı şartlara sahip olanlardır.
Bazılarımız ise büyük hayaller kuruyor ve onlara ulaşana dek tatmin olmuyor. Şu metaforu kullanırsak “Standartlarımız tıpkı iki ucu keskin kılıç gibidir, dilediğimizde yollarımızı açabilmemizi sağlarlar ve aynı zamanda bu yolda bizi destekleyenleride korur”.

Bu standartların bir kısmı toplumun dayatmalarıyla bir kısmı ise temasta olduğumuz insanlardan kaynaklı ortaya çıkmaktadır. Unutmamalıyız ki medya, kitaplar ve TV de bu standartlarımızı önemli ölçüde etkilemektedir. Sadece temel ihtiyaçlarımızın karşılamak yetmiyor bizden beklenen standartlar uğruna çabalamak dahi bizi mutlu ediyor. Bu prensiplere ister inançlar ister değerler diye nitelendirelim biz bu oluşturulmuş rotalar doğrultusunda ilerlemeyi arzuluyoruz.

Peki ya insanlar neden mutsuzlar?Çünkü tamamlanmış hissedemiyorlar,çünkü her daim erişilmesi gereken daha yüksek standartlar ve tamamlanması beklenen işler vardır.”Ne zaman evleneceksin”, “Mezun oldun ne zaman işe başlayacaksın?”gibi.
Bazı Insanlar toplumun isteklerini kendi standartları gibi kabul eder bazıları ise kendi standartları için savaşır.Çoğumuz bu şekilde hayatımızı sürdürürüz.

Kendi iç sesinizi dinleyin, arzularınız ve hayallerinize kulak verin!

Yorum Yap