Neden Çocuk Yapılır?

Merhabalar,

Uzun süredir araştırıyorum, insanlara soruyorum, okuyorum vs. vs.

Çocuk neden yapılır?

Evet, bugün ki yazımın konusu bu. Çocuğu olan birçok kişiden cevabını alamadığım için, bu konu beni yazmaya itti. Öncelikle benim bir çocuğum yok ve düşünmüyorum da… Ama zamanında yeğenlerime baktım, büyüttüm.

Ailelerde en çok eleştirdiğim konu ise, çocuk yapıp bakıcıya baktıranlar. Tamam, maddi olanakların var diye bakıcı tutuyor olabilirsin, ya da çok iyi bir işin vardır bırakamazsın. Fakat bence hiçbir şey çocuğu doğru düzgün, yani kendi doğrularına göre yetiştirmeni engellememeli. Bakamayacaksan çocuk yapmayacaksın. Sokaklar birçok kötü yetişen çocuk ile dolu. Yetmez mi sokağa atıp kendi işinize baktığınız? Gerçekten çok kızıyorum. Annem der ki; “çocuk Yaratıcı tarafından bembeyaz boş bir mendil gibi verilir, işlemesi ve güzelleştirmesi senin elindedir…” Ne güzel söylüyor annem… Bu sözü hep örnek alırım. Vatana, millete, çevreye, sana ve en önemlisi kendine bir yararı olmayacaksa yapmayın çocuk.

Ha çok zenginsinizdir servetim yürüsün dersiniz, çok güzel işler başarıyorsunuzdur çocuğum devam ettirsin dersiniz, onu da anlarım ama boşu boşuna yapmış olmak için, hele hele de aman çocuk yapayım da kocamı eve bağlayayım demek için, çocuğu bir maşa olarak lütfen kullanmayın! Gerçekten bu zihniyette çok insan var. Çocuk gerçekten çok önemli bir konu, onun büyümesi gelişmesi sorumlulukları okulu çok büyük sorumluluklar. Bir birey yetişiyor, kolay mı?..

Evlenip hemen çocuk yapalım mantığını da anlamış değilim. Eminim birçok kişi oturup ta düşünmüyor “neden çocuk yapıyoruz” ya da “ bu çocuğa bakabilecek miyiz” diye…

Yollarda pek çok çocuk görüyoruz, tüm gün sahipsiz gibi sürekli dışarıda arkadaşları ile birlikte vakit öldüren, annesinin kendisinden bihaber olduğu… Çocuk emek ister, çocuk ile oturup sohbet edeceksin, anlatacaksın, dertleşeceksin, anlayacaksın… Sadece arkadaş ile bakıcı ile okul ile olacak şey değil bunlar. Aile kavramını daha oturtmadan çocuk yapıyorlar sonra boşanıyorlar. Olan yine çocuğa oluyor.

Bir arkadaşım şöyle bir açıklama yaptı;

“Çocuğu olan suç işleyemez, çocuğu olan işsiz kalamaz, ülke olarak 3 çocuk mevzusu suç oranı düşsün diye yapılıyor” dedi. Enteresan bir açıklama herkesin düşüncesine saygı duyuyorum ama dediğim gibi ben katılmıyorum maalesef.

Örneğin şöyle örnekler de var; “çocuğum olsun diye evlenmek istiyorum, sonra boşanacağım…” Bu da gerçekten çok enteresan. Babasız mı büyüyecek yani? Eksik bir birey mi yetiştirmek istiyorsun?

Özetle demek istediğim şu; bir birey büyütmek için 50 kere düşünmek zorundayız, çocuğa iyi bir gelecek sağlamak ve ona güzel bir alan açmak için… Bu şekilde olmayacaksa, dışarıda elinde çok küçük yaşlarda alkol, sigara ve dilinde küfür çok çocuk var, lazım değil ülkeye böylesi!

Bu şekilde uzun süre düşünmeyip hemen çocuğum olsun diyenler sonrasında “çocuk çok zormuş, beni hiç düşünmüyor, bana bakmıyor, isteklerimi yapmıyor” diyor. Çocuğu “bana baksın” diye asla yapmayın zaten. Çünkü sizin kendi isteğiniz ile dünyaya gelen çocuk size bakmak zorunda değil, bakarsa da tabi bu kendi iyiliğine olur…

Çocuk yapmadan önce çocuğunuzun size “sana ne, sen karışma” gibi cümleler kullanabileceğini ve sizin bu sözleri kaldırmanız gerektiğini biliyor olmanız gerekiyor. Sonra emin olun çok üzülürsünüz…

Uzun lafın kısası, bir çocuk yapmak için defalarca ama defalarca düşünülmesi gerekiyor.

Sevgiler

Feyza Türkyılmaz’ın Diğer Yazıları için Tıklayın

Yorum Yap