Müziğin Doktoru “Hasan Cihat Örter” İle Tarihi Söyleşi

Şimdiye dek, dünya çapında beş binin üzerinde konser veren büyük üstad “Dr. Hasan Cihat Örter” ile geçtiğimiz gün Salacak’taki dairesinde harika bir sohbet yapma fırsatı bulduk ve kendisinden muhteşem melodiler dinledik.

12674893_185483245167226_1793317535_o (Medium)

Öncelikle, büyük ustaya birbirinden güzel bestelerini yaparken ki hislerini sorduk:

Sizin gibi sanatçılar dünyayı hangi tonlarda görüyor? Hayatı nasıl yaşıyorsunuz? Örneğin mutlu olduğunuz anlarda ürettiğiniz müzik nasıl ortaya çıkıyor? Siz dünyayı nasıl hissediyorsunuz ve bu hisleri notalara ve hayata nasıl aktarıyorsunuz?” dedik.

Ben Türk Kültürünü Diğer Meslektaşlarım Gibi Küçümsemem!

Yaptığım albümlerde bu sorunun cevabı aslında var. Hiçbir zaman ne siyah ne beyaz, tabii sosyolojik olarak bakarsak, antropolojik olarak bakarsak, psikolojik olarak bakarsak, teolojik olarak bakarsak bu sorunun cevapları bende yine çok objektiftir. Subjektif bakmam. Renklerden çok faydalandım ben, Anadolu kültüründen çok faydalandım, çünkü çok eski ve kadim bir kültür.  Milli kültüre hizmet ettiğim için Orta Asya’dan beri gelen biz Türkleri ve Türk kültürünü anlatmışımdır ben hep, ben diğer meslektaşlarım gibi onları küçümsemiyorum. Aslında aydın kişiliğimle hatta bir hoca ve öğretmen olarak onları eleştirebilirim ama kınamam, alay etmem herkes kapasitesince vardır bu dünyada. Tasavvufi açıdan da bakarsak eğer o zaman da başka bir boyut başlar işte… Yunus’un,  Mevlana’nın, Hacı Bektaş-ı Veli’nin, Ahmet Yesevi’nin perspektifinden bakarsak o zaman olduğu gibi değişir her şey… Neden bu dünyada varız? Varoluşun sebebini sorgulayabilirim. Dolayısı ile benim bakış açım rengarenktir.

IMG_1841 (Medium)

Benim Yazdığım Eserler Ancak 100 Yıl Sonra Anlaşılır

Kendisi; “benim yaptığım müziğin ismi yok, bu yüzden beni bir yere koyamadılar, benim yazdığım eserler ancak 100 yıl sonra anlaşılır” dedi. Müzik işi iyice  ticarete döküldü. Ben onları vicdanları ile baş başa bırakıyorum. Size “şah damarınızdan daha yakınım” diyen Yaradan, bu vicdanı insan evladının başına bela eder, kurtulamazlar. En büyük psikolojik travma da budur! Benim onlara bir şey yapmama gerek yok, müziğim yetiyor zaten. Bu dünyada birilerine inat yaşamak lazım. Direnmek lazım. Ölümü bilerek yaşamalıyız, dışarıda ki kedi bilmez, kuş bilmez. Ölümü bilmek insana dayanılmaz bir acı veriyor.

Che Guevara Ne Demiş? “Düşmanınız Yoksa, Başaramamışsınızdır”

Biz sevgimizle ve aşkımız ile varız. Ne diyor Yunus; “sevelim sevilelim, dünya kimseye kalmaz”. Kindar olmak, intikam duygusu ile dolmak zaten biz müzisyenlere, sanatçılara  yakışmaz. Biraz cahil insanın işi o…  Ben hayatım boyunca gereksiz tartışmalardan, kavgalardan kaçmışımdır hep. Bu çok iyi kavga edemem veya korkağım anlamına gelmesin, çok iyi de ederim yani, ama değmez… Onları aşmak lazım, daha pozitif olmak lazım. Çünkü yüce Yaradan bunu istiyor. Aşkla yarattı ve sevgiyle yarattı bizi ve bu sevgiyi paylaşmalıyız. İyi niyet kaybedildi ve iş paraya döküldü, aldığımız şu sayılı nefeslerin kıymetini bilmeliyiz, güne Allah kahretsin diyerek değil, şükrederek, Besmele ile başlamalıyız.

IMG_1856 (Medium)

Üstad Dr. Hasan Cihat Örter’in Hayatı:

1958 yılında İstanbul’da doğan Üstad ve Usta Sanatçı Hasan Cihat Örter, 5 yaşında müzik ile tanıştı. İlk müzik derslerine bir dönem İstanbul Belediye Konservatuarı’nda Piyano Hocalığı yapan Midilli göçmeni babaannesi Nadire Hanım ile başladı.

Amcası Buzuki Erol’dan çok şey öğrendi, daha sonra Keman çalmaya başladı ve daha sonra da 5 yaşında Klasik Gitar ile tanıştı.

1963 yılında o dönemin en önemli müzik öğretmenlerinden, Profesör Antonio Doumezitch’in gözetiminde gitar, armoni, batı müziği nazeriyatı derslerine başladı ve bu derslere beş yıl boyunca devam etti. 12 yaşında, çeşitli orkestralarda yer alarak bilgi birikimini arttırmayı sürdürdü.

1970  yılında Şemsi Yastıman Saz Ev’inde saz eğitimine başladı ve aynı yıl müzik öğretmenliğine de başladı. (Timur Selçuk Çağdaş Müzik Evi, Tacettin Orturay OMP Prd., Kartal Elvis Müzik Evi, İTÜ Devlet Konservatuarı, Elazığ Fırat Üniversitesi Devlet Konservatuarı…) Metodlar ve kitaplar yazdı, yayınladı… Birbirinden değerli öğrenciler yetiştirdi ve hala yetiştirmeye devam ediyor…

1971 yılında Üsküdar Musiki Cemiyeti’nde, Emin Ongan’ın öğrencisi oldu ve Klasik Türk Müziği dersleri aldı. Tamburi Ercüment Batanay ve bestekar Amir Ateş, Şeref Çakar, Alaattin Pakyüz ile Klasik Türk Musikisi makam ve usul dersleri çalıştı.

Cemiyetten 1974’te en genç öğrenci olarak mezun oldu. Bir süre sonra Türk Halk Müziği’ne ve bağlamaya ilgi duydu. Türk Halk Müziği Ozanı Şemsi Yastıman’dan Türk Halk müziği kuramı ve bağlama dersleri aldı.

1975’ten itibaren correspondance ile başlayan daha sonra Music Scoor, Composition, Jazz Harmony, Big Band Composition, Arranging Technic, Orchestration, William G. Leavitt, Barrie Nettles, Oliver Nelson ile çalıştı ve Jazz Composer Gordon Delamond’un tavsiyesi ile Belçika Kraliyet Liege (Conservatoire Royal of Liege) Konservatuarı’nda, daha önce aldığı yüksek kompozisyon dersleri ile (1979 -80) doktora çalışması yaptı. Türk müziği çok sesli denemeleri ve Müzikle Terapi tezleri kitap olarak sunuldu.

1977 yılında Berklee College of  Music’ten özel burs kazanarak Amerika Birleşik Devletleri’ne gitti. Anadolu ezgileri klasik gitar ve çok sesli müziğe uyarlama çalışmalarını master tezi olarak sundu. Anatolian Folk Songs Classical Guiatar Compositions Master’s Degree, Belçika Kraliyet Konservatuvarı’nda Müzikle Terapi “Therapy of Music” alanında Doktora çalışması yaptı ve 1980 yılında askerlik görevi nedeniyle Türkiye’ye döndü. 

1986 yılında Büyük Orkestra Müzisyenliği, Büyük Orkestra Kuşadası Altın Güvercin yarışması, 1986, 1989, 1990 Çeşme Uluslararası Müzik Festivali 1989 Eurovision Büyük Orkestrası, 1990 Leed Guitar, Osman İşmen Büyük Orkestrası Popüler Müzik Yarışmaları’nda yer aldı.
1989 yılında İstanbul Büyük Şehir Belediyesine bağlı Kent Orkestrası Müdürlüğü’nde aranjör ve 1989, 1998 yıllarında kadrolu sanatçı olarak çalıştı.
1995 yılında sanatçı Doğan Canku’nun gruptan bir müddet ayrılması ve Doç.Dr. Ahmet Kurtaran’ın ricası üzerine Modern Folk Üçlüsüne girdi. Selami Karaibrahimgil ile orada gitar çalıp vokal müziği yaptı ve bu grubun aranjörlüğünü üstlendi. 1995 yılında da Amerika’da Uluslararası Houston Jazz Festivali’ne bu grup ile katıldı. Aynı grup ile 7 Şehirde konserlere katıldı. Aynı yıl Uluslararası Akbank Jazz Festivali’nde grubuyla birlikte yer aldı…

EMI Inernational Music Catoloque (Altın Plak Ödülü)

1979 yılında tamamladığı tez çalışmaları ile, 1983 yılında Dat kaydı ve daha önce Kent Plak (Ümit Güner) daha sonra EMI ile “Anatolian Folk Songs Classical Guitar Recital” (1994) albümü ile ilk Türk Sanatçısı olarak EMI Uluslararası müzik kataloğuna girmiş ve Altın Plak almıştır.
IMG_1904 (Medium)

SONY MUSIC International Music Cataloque;

Sony Music Internatinoal Music kataloğuna ilk Türk sanatçısı olarak girdi. Video Klipleri ve Albümleri 70 Ülkede satışa sunuldu, bu çalışmaları ile bir çok ödül aldı…
Bestekar Hasan Cihat Örter Sokağı
2003 yılında adını  Üsküdar Salacak’ta olan yerinde ki sokağın adı “Bestekar Hasan Cihat Örter Sokağı” olarak değiştirildi, bu konu ile ilgili Sevgili Üstad Hasan Cihat Örter şöyle diyor:
Talan ettiler güzel Salacağımı… Benim sokak tabelamı 2003 yılında büyük bir kıskançlıkla, iftiralar atarak, provokasyonla, halkı kandırarak, söktüren merhum Behruz Çinici niçin bu talan için mücadele verdi acaba? Aynı şey tarihi Salacak Gazinosu için de mevzu bahistir. Dünya çapında bir sanatçının sokak tabelasını söktürmek kolay ama mafyayla uğraşmak zor tabii… Allah’a havale ettim hepsini dostlarım. Lütfen bilin bu gerçekleri…

2005  Yılında NATO, ISAF-Afganistan  Konseri

 
NATO Komutanı Korgeneral Ethem ERDAĞI Paşanın isteği ve ISAF Organizasyonu ile İlk Türk Sanatçısı olarak, Afganistan Kabul Nato Üssünde Konser verdi ve Nato Şeref Madalyası ve Üstün Hizmet Ödülü aldı.
Bandırma Fahri Hemşehrilik Beratı;  Bandırmaya yaptığı kültürel hizmet, Bandırma Bestesi, Konser ve Org. ile. Akrabalarının bir kısmının Bandırmalı ve (Sivas Su Şehrinde Göçme) Erdekli olması sebebiyle de Fahri Hemşehrilik Beratı verilmişti.
-Fahri Avukatlık Ünvanı: Türkiye de Müzik ve Aydınlanma konulu konser ve seminerlerinde yapmış olduğu aydınlatıcı ve ufuk açan konuşmalarıyla, Ordu Barosu ve Baro Başkanı Sn.Av.Kenan Çebi, Ordu Valisi Sn.Av.Kemal Yazıcıoğlu tarafından Fahri Avukatlık Beratı ve Cübbesi, Konser sonrası verilmiştir. “Türkiye de ilktir.”
2008 Yılında Ordu Fahri Hemşehrilik;
Ordu Belediyesi Kültür Hizmetleri, Türkiye de Müzik ve Aydınlanma Konferans ve Work-shopları, Uluslararası Ordu Gitar Festivaline katılım ve Konser, Ordu ili Bestesi vb. sanatsal, Kültürel hizmetlerden dolayı Bld.Başk. Sn. Seyit Torun, Av. Kenan Çebi ve Encümen Üyelerince, Fahri Hemşehrilik Beratı verilmiştir.
Bestekar Hasan Cihat Örter Parkı 2008
Eskişehir, Odun Pazarı Belediye Bşk. Sn.Burhan Sakallı tarafından,Sn.Murat Özgül ve Dostları Katkılarıyla ve Bld. Encümen Heyetiyle birlikte Orhangazi Mah. Akasya Sok. Paraka Adım verildi. (24. Ekim 2008)
Rektör, Prof. Dr. Fevzi Bingöl ve Elazığ Fırat Üni. Devlet Konservatuarı tarafından Sosyal Bilimler den Fahri Doktora verilmiştir
Bestekar Hasan Cihat Örter Çeşmesi: 29 Ekim 2011 Cumhuriyet Bayramında, Sn. Uğur Türesin ve Bolu – Mudurnu Belediye Başkanı Heyeti tarafından Bolu, Mudurnu, Göynük’te dostlarımızla birlikte çeşmem merasimle sonsuzluğa hediye edildi.
2013 yılında Cumhuriyet Marşı yazıp Bayrak cezası yedi; Türk bayraklı t-shirt ile video çektiğim için ceza kesilen ilk kişiyim. Bu bir ceza değil Onur Belgesidir dedi.
2014  Bestekar Hasan Cihat Örter 2. Çeşmesi
Cide Kurucaşile Bld. ve Kirazdere Köyülülerimiz tarafından, Türk Müziğine ve yöre Kültürüne Hizmetlerimden dolayı Küredağları Milli Parkı içinde Döngelce Köyüne Doğru Çeşmeye Yör Ozanımız Adem Bora ve Köylülerimiz tarafından Adım verildi. IMG_1900 (Medium)

Eserleri:

Stüdyo albümü

 • 1983: Classical Guitar Recital “Anatolian Folk Music” – Kent Elektronik.[2][10] (Yeni basım: 1993) 1996’da EMI-Kent “Altın Plak” ödülü.[11]
 • 1996: Kadın’ın Senfonileri – EMI-Kent.[2][10]
 • 1997: Re-Formation – Sony Music.[2][10]
 • 1997: Re-Formation Inspiration – Sony Music.[2][10]
 • 1998: İstanbul Şarkıları – Modern Folk Üçlüsü ve Emel Sayın ile .Y.K.B< [2][10]
 • 1999: Re-Formation 2 – Sony Music.[2][10]
 • 2002: Aşk ve Hüzün – Ezgi Medya.[2] “Altın Plak” ödülü.
 • 2003: Gitarın Sessiz Çığlığı, Akın Ok – Genç Müzik.[2]
 • 2003: İki Dervişin Aşk Yarası, Akın Ok – Seyhan Müzik.[2][10]
 • 2004: İstanbul’da Modern Oyun Havaları – Seyhan Müzik.[2][12]
 • 2004: Dünyanın Gözyaşları, Akın Ok – Seyhan Müzik.[2][12]
 • 2005: Kabe ve Hicret Senfonisi – Genç Müzik.[13]
 • 2005: Senden Yanayım – Akın Ok, Artvizyon Müzik.[2][13]
 • 2006: Fretless Songs – DMC Müzik.[10]
 • 2007: World Classical Guitar Pieces – Genç Müzik.[2][14]
 • 2007: Perdesiz Gitar – Genç Müzik.[2][10]
 • 2007: Mustafa Kemal ve Vatan Senfonisi, Akın Ok – Atlantis Müzik.[2]
 • 2008: Düşlere Yolculuk-Giz (Klasik Perdesiz Gitar) – Genç Müzik.
 • 2008: Düşlere Yolculuk-Haz (Klasik Gitar ile Saz Eserleri) – Genç Müzik.
 • 2008: Sadabad – (100 yıllık Tambur ile Saz Eserleri) Anadolu Müzik.[2][15]
 • 2009: İstanbul’da 7 Gün – (Akustik Gitar), Mem Müzik.[2][16][17]
 • 2012: Colors/Renkler – Mem Müzik.[2][16][18]
 • 2012: Sebepsiz – 12 Telli gitar ile Pop Rock – Sözlü – Mem Müzik
 • 2012: Yakarış – Mem Müzik.[2][16][19]
 • 2012: 99 Esma’dan – İlahi müzik, sözlü pop – Mem Müzik
 • 2013: Garden Of Eden “Anomone” – New-Age – Mem Müzik
 • 2013: The Galaxies” – Single Guitar Avangarde – Mem Müzik
 • 2013: Firkat – Fender Strat’68 – Mem Müzik
 • 2013: Anotolian jazz variations – Single Jazz Guitar – Mem Müzik
 • 2013: Yaylı Cümbüş – (Saz Eserleri Besteler), İcatlar – Mem Müzik
 • 2013: Utar (Türk Musikisi Makamlarından Taksim ve Besteler) – İcatlar – Mem Müzik
 • 2013: Haydar Haydar – Türküler – Mem Müzik
 • 2013: Marşlar – Mem Müzik
 • 2013: Aşk Şarkıları – Sözlü -Pop Besteleri – Mem Müzik
 • 2013: Symphony of Love & Piece – New-Age – Mem Müzik
 • 2013: Music Therapy – Avangarde – Mem Müzik
 • 2013: Müzikli Şiirler – Recep Garip & Hasan Cihat Örter – Mem Müzik
 • 2014: Aşk Büyüsü – Pop Rock, Sözlü – Mem Müzi
 • 2014: ATonal Feelings – Fussion- Mem Müzik
 • 2014: Rebetiko -Hasan Cihat Örter & Buzuki Erol – Mem Müzik
 • 2014: Diary – Günlük – Mem Müzik
 • 2014: E- Bow Anatolia – Perdesiz Gitar ile… – Mem Müzik
 • 2014: Hayyam – Ömer Hayyamdan Seçmeler – Mem Müzik
 • 2014: Portreler – Sevdiklerine Müzikler- Mem Müzik
 • 2015: La Carricature – Mem Müzik
 • 2015: The Guitar From Anatolia – Mem Müzik
 • 2015: Üsküdar – Mem Müzik
 • 2015: Selçuklu İzleri “TRT Belgesel Müziği” – Mem Müzik
 • 2015: Şarkılarım Senin İçin – Mem Müzik
 • 2015: İcatlar, Bağtar ile Besteler – Mem Müzik
 • 2015: Denemeler – Mem Müzik
 • 2015: Hagia Sophia (Ayasofya) – Mem Müzik
 • 2015: Halvette Hemhal – Mem Müzik
 • 2015: Kabe Senfonisi 2 – Mem Müzik
 • 2015: Krizantem Çiçekleri – Mem Müzik
 • 2015: Mythology – Mem Müzik
 • 2015: Re Formation Reloaded – Mem Müzik
 • 2015: Şems Tebrizi – Mem Müzik
 • 2015: Shahmaran – Mem Müzik
 • 2015: Shakesphare Dreams – Mem Müzik
 • 2015: The Best Of – Mem Müzik

IMG_1907 (Medium)

Kitapları

 • Hayatım, Gitarım ve Müziğim – (Pan Yayıncılık)
 • Anadolu Ezgileri Klasik Gitar ve Piyano İçin Düzenlemeler – (Pan Yayıncılık)
 • Hasan Cihat Örter ” Sanatçı, VCD” – (Bemol Müzik Yayıncılık)
 • Hasan Cihat Örter´le Herkes Gitar Çalabilir, 2 VCD – (Belgesel Ajans)
 • Buzuki Erol (Örter) Rebetiko (Editör)  – (Pan Yayıncılık)
 • İki Satirlik Şiirler – (Birun Kültür Sanat Yayıncılık)
 • Saz Eserleri – (Bemol Müzik Yayınları)
 • Anadolu’dan Klasik Gitar Çeşitlemeleri – (Bemol Müzik Yayınları)
 • Müzik İle Terapi, Music CD – (Genç Mephisto Kitabevi)

 

En Sevilen Eserlerinden Bazıları

 • Kurtuluş – Sevmeyeceğim (1986), (Söz, Müzik: Hasan Cihat Örter)
 • Gökhan Ketenci – Olmadı Olmaz, İst. Kent Ork.,(1995), (Söz: Hasan Cihat Örter,)Arr.:(Kamil Coşkun)
 • Ersen Dinleten – Ninni Bebek (1991), (Söz: Hasan Cihat Örter)
 • Ersen Dinleten – Nerdesin (1991), (Söz: Hasan Cihat Örter)
 • Classical Guitar Anatolian Folk Songs – Allı Turnam (1994),(Düzenleme: Hasan Cihat Örter)
 • Classical Guitar Anatolian Folk Songs – Uzun İnce Bir Yoldayım (1994), (Düzenleme: Hasan Cihat Örter)
 • Classical Guitar Anatolian Folk Songs– Çanakkale İçinde Vurdular Beni, (1994), (Düzenleme: Hasan Cihat Örter)
 • Classical Guitar Anatolian Folk Songs – Ankara Misket Oyun Havası (1994) (Düzenleme: Hasan Cihat Örter)
 • Classical Guitar Anatolian Folk Songs – Laçin (1994) (Düzenleme: Hasan Cihat Örter)
 • Kadın’ın Senfonileri – Akdenizli Kadın (1995), (Beste-Yorum: Hasan Cihat Örter)
 • Kadın’ın Senfonileri – Umut (1995) (Beste-Yorum-Düzenleme: Hasan Cihat Örter)
 • Toroslu Belen – Şükriye Tutkun–Sahildeki Ev (TRT Altın Anten’95,(Orkestra Düzenleme:Hasan Cihat Örter)
 • Toroslu Belen – Türkiye (2000), (Yorum, Düzenleme:Hasan Cihat Örter)
 • Re – Formation 1 – Chechnian Girl -(Video klip), (1996)(Beste – Tanburi Cemil Bey – Düzenleme: Hasan Cihat Örter)
 • Re – Formation 1 – Jameis, (Video klip),(1996)(Beste- Sadi Işılay – Yorum ve Düzenleme: Hasan Cihat Örter)
 • Re – Formation 1 – Wings Over the Sea, (Video klip),(1996)(Beste- Kemani Sebuh – Yorum ve Düzenleme: Hasan Cihat Örter), Dj. Ravin,Buddha Bar III Album.
 • Gitarın Sessiz Çığlığı – Ölüm ve Ötesi,Yavuz Çetin Anısına, (2003),(Beste- Düzenleme – Yorum: Hasan Cihat Örter)
 • Gitarın Sessiz Çığlığı – Çağın Ölümü, Yavuz Çatin Anısına,(2007),(Beste – Düzenleme – Yorum: Hasan Cihat Örter)
 • Serap Yenici – Ege’den Aldık Biz Bu Aşkı (Video klip) (2010) (Söz: Hasan Cihat Örter)
 • Hasan Cihat Örter – Bu Sevda (2000) (Video Klip), (Söz: Kenan Yalçın)
 • Symphony of Kabe and Hicret – (Kabe Senfonisi 1999)- Rec. (2005),(Düzenleme: Hasan Cihat Örter)
 • Modern Folk Üçlüsü, Salat-ı Ümmiye– (İstanbul Şarkıları, Emel Sayın ), (1997)- Rec. (2005),(Düzenleme, Vokal: Hasan Cihat Örter)
 • Modern Folk Üçlüsü, 1998, (İstanbul Şarkıları, Emel Sayın ), 1998, Yapı Kredi Bankası- Harbiye Açık Hava Tiyatrosu, Düzenleme: Hasan Cihat Örter, Orkestra :Osman İşmen
 • Seyhan Güler – Ağlama Annem (2011) (Söz: Gökhan & Seyhan Güler)
 • Gizem Saatçi – Kırmızı (2012) (Söz: Esat & Gizem Saatçi)
 • Ogün Bülent Görgün –Sedef Gülleri (2012) (Söz: Hasan Cihat Örter)
 • Hasan Cihat Örter – Zor Geliyor “Kıbrıs, 1. Girne Altın Zeytin Beste ve şarkı Yarışması Birincisi”(1995) (Söz: Hasan Cihat Örter)
 • Hasan Cihat Örter– Aşk’mı (2000), (Söz: Nur Saka)
 • Hasan Cihat Örter– Üsküdar Yalnız (1999), (Söz: Hasan Cihat Örter)
 • Hasan Cihat Örter – Adım Adım Üsküdar (2008), (Söz: Burhan Gürleroğlu)
 • Hasan Cihat Örter– Beni Unutma (2008), (Söz: Buzuki Erol Örter)
 • Hasan Cihat Örter – Yeter ki (2005), (Söz: Akın Ok)
 • Hasan Cihat Örter– Senden Yanayım (2005), (Söz: Akın Ok)
 • Hasan Cihat Örter – Aşk Yarası (2006), (Söz: Akın Ok)
 • Hasan Cihat Örter – Üsküdar (2008), (Söz: Hasan Cihat Örter)
 • Pir Sultan Abdal– Sadık Baba, Ali Ekber Çiçek, Haydar Haydar Semahı,(2000), (Söz: Pir Sultan Abdal),(Kl.G.Düzenleme:H.C. Örter)
 • Buzuki Erol & Despina – Ela ,(Gel) (2006), (Düzenleme, 2.Buzuki : Hasan cihat Örter)
 • Av.Burhan Gürleroğlu– Adım Adım Üsküdar (2010), (Yorum,Düzenleme:Hasan Cihat Örter)
 • Av.Burhan Gürleroğlu– Bam Teli (2010), (Yorum,Düzenleme:Hasan Cihat Örter)
 • Dr.İbrahim Necati Günay – Atatürk (2013),(Yorum,Düzenleme:Hasan Cihat Örter)
 • Hasan Azkıran – Meçhule Giden Yol (2014),(Yorum,Düzenleme:Hasan Cihat Örter)
 • Hasan Cihat Örter – Assosta Aşk (2014),(Yorum,Düzenleme:Hasan Cihat Örter)

IMG_1908 (Medium)

Film müziği

 • 1997: Mektup – Raks Müzik[2][20]
 • 2000: Bombacı Kız, Kısa film, Oyuncu ve film müziği.

Eğitim materyalleri

 • 2002: Klasik Gitar Metodu Vol.1 (VCD + Kitapçık) – Bemol Müzik Yayınları
 • 2005: Herkes Gitar Çalabilir (VCD + Kitapçık) – Belgesel Ajans
 • 2007: Perdesiz Gitar Metodu (DVD) – Mimoza Yayıncılık

Bibliyografi

 • (1996). Notalarıyla Hasan Cihat Örter – Hayatım, Gitarım ve Müziğim (1. bas.). İstanbul: Pan Yayıncılık. ISBN 9757652482.
 • (2001). Anadolu Ezgilerı – Klasik Gitar ve Piyano için Düzenlemeler (1. bas.). İstanbul: Pan Yayıncılık. ISBN 9799758434267.
 • (2002). İki Satırlık Şiirler (1. bas.). İstanbul: Bîrun Kültür Sanat Yayıncılık. ISBN 9799758456030.
 • (2003). Saz eserleri (1. bas.). İstanbul: Bemol Müzik Yayınları. ISBN 9799756723288.
 • (2004). Anadolu’dan Klasik Gitar Çeşitlemeleri (1. bas.). İstanbul: Pan Yayıncılık. ISBN 9789756723494.
 • (2005). Müzik ile Terapi ve Bununla İlgili Araştırmalar (1. bas.). İstanbul: Mephisto Kitaplığı. ISBN 9799758868178.

IMG_1909 (Medium)

Remixler

 • 1997: Insprition- Sony Music
 • 2014: E- Bow Anatolia – Perdesiz Gitar ile – Mem Müzik
 • 2015: Re Formation Reloaded- Mem Müzik
 • 2015: Kabe Senfonisi 2- Mem Müzik

Klipler

 • 1997 : Hüseyni Çeçen Kızı, – Sony Music
 • 1998 : Sultan-ı Yegah Sirto, – Sony Music
 • 2002 : Bu Sevda,- Ezgi Medya

IMG_1910 (Medium)

Diğer albümler

 • 1987: Bağdatlım – Harika Plak
 • 1988: Anılar 10, Unutulmayan slovlar, Tezer Dürüm ile – Raks
 • 1997: Modern Folk Üçlüsü, Emel Sayın ile İstanbul Şarkıları – Yapı ve Kredi Bankası

İsmini taşıyan yapılar

Bestekar Hasan Cihat Örter Sokağı / Üsküdar – Salacak, 2003

  1. Bestekar Hasan Cihat Örter Stüdyo Müzesi / Üsküdar – Salacak, 2003
  2. Bestekar Hasan Cihat Örter Parkı /Eskişehir, Odun Pazarı, 2008
  3. Bestekar Hasan Cihat Örter Çeşmesi / Bolu, Mudurnu , Göynük, 2012
  4. Bestekar Hasan Cihat Örter Çeşmesi / Kastamonu, Cide, Küre Dağları / İlyas Geçidi, Kirazdere Köyü, 2014

IMG_1912 (Medium)

 

Üstad Dr. Hasan Cihat Örter ile Sanatçı Buluşmaları

www.hasancihatorter.org

https://www.facebook.com/sanatcibulusmalari/?fref=ts

https://www.youtube.com/results?search_query=hasan+cihat+örter+sanatçı+buluşmaları

https://www.facebook.com/pages/Hasan-Cihat-Örter-home-studio/204431323074696?pnref=lhc

Üstad Dr. Hasan Cihat Örter’ e ulaşmak isteyenler:

Video Menajer-Asistan
İlker TAŞÇI
Tel:0532-706-46-43

IMG_1950 (Medium)

 

IMG_1954 (Medium)

 

IMG_1952 (Medium)

 

IMG_1864 (Medium)