Kürtaj Hakkında Bütün Bilmeniz Gerekenler…

Kürtaj, günümüzde halen tartışılmaya devam etse bile, dünya geneline baktığımız zaman kürtaj operasyonlarının sayısı azımsanmayacak kadar fazla…

Türkiye’de ise özellikle; İzmir, İstanbul, Ankara gibi gelişmiş illerde kürtaj operasyonlarının daha fazla yapıldığını görmekteyiz.

 

Kürtaj, kimilerine göre bir cinayet, kimilerine göre ise bir zorunluluk görüldüğü için halen hararetle tartışılmaya devam ediyor. Konuyu “inanç” yönünden ele alanlar, bu operasyonun bir cinayet olduğunu savunanlar; “zorunluluk” olarak görenler ise, özellikle tecavüz neticesinde gebe kalıp mağdur olan, dolayısıyla nefret ettiği birinden bir çocuk dünyaya getirmek istemeyenlerin tarafında olanlar.

Diğer yandan, partneri ile yaşadığı ilişki sonucu istemsizce hamile kalan, sonrasında ise kürtaj yaptırmayı tercih edenlerin oranı daha yüksek. “Benim bedenim, benim kararım” diyen kadınlar, kürtaj konusunda özgür davranabilmenin hakları olduğunu savunuyor ve devletlerin yasalar çıkararak bu konuya müdahale etmek istemesine şiddetle karşı çıkıyor.

10. gebelik haftasına kadar bu operasyon yapılabiliyor ve yapılması ülkemizde yasak değil. Ancak 10 hafta 1 gün ve daha büyük olan gebeliklerin isteğe bağlı olarak, kürtaj ile sonlandırılması için alınmış bir yasak söz konusu… Diğer yandan bu operasyonun ülkemizde yasak olmaması, kadınların merdiven altı yerlerde kürtaj olma olasılıklarını da önlemiş oluyor fakat buna rağmen hala merdiven altı ortamlarda özellikle kürtaj ve kızlık zarı dikimi gibi operasyonların yapıldığını da unutmayalım.

Kürtajdan sonra belli bir süre hafif kanama olması normal kabul ediliyor ancak kanama çoksa ve çok büyük pıhtılar halinde geliyorsa, doktorunuza danışmanız gerekecektir. Adet dönemi sancılarına benzer bir sancı da, aynı şekilde bir süre devam edebilir. Kürtaj, yeniden gebe kalmaya ise bir engel teşkil etmez.

Kürtaj operasyonları her ne kadar doktorlar tarafından sağlıklı ortamlarda yapılsa da, asıl yapılması gereken, bu operasyona gerek kalmadan önlem almak olmalıdır. Cinsel ilişki yaşanacaksa korunma yöntemleri mutlaka uygulanmalı; “doğum kontrol hapı, kondom, vajinal halka, deri altı implant, diyafram, koruyucu iğneler, spiral” gibi yöntemlerden biri tercih edilmelidir. Şayet bunların hepsi unutulmuş ise, ertesi gün hapı da denenebilecek bir diğer yol…

Yorum Yap