Kurşun Kalem Nasıl Yapılır, Çeşitleri Nelerdir?

Neden Kurşun Kalem Deriz?

İcat edildiği günden bu yana, çizim ve yazım alanına katkıları tartışılmaz olan kurşun kalemin nasıl imal edildiğini biliyor musunuz?

Henüz küçük bir çocukken elimize aldığımız ve okul yaşantımız boyunca bizlere eşlik eden kurşun kalemin nasıl icat edildiğini, yapılış aşamalarını ve kurşun kaleme neden kurşun kalem dediğimizi gelin hep birlikte öğrenelim…

Ortaçağ döneminde henüz kurşun kalem yoktu ve çizim vazifesini yerine getirmek için, kurşun ya da gümüşten yapılan sopalar kullanılıyordu. Ancak bu sopalar ile çizim yapmak ve yazı yazmak çok zordu. Kurşun kalem, “Josef Hardtmuth” tarafından icat edildi. Hardtmuth, grafit tozuna kil katarak bir tür madene dönüştürdü. Böylelikle, balmumuna batırarak çizim yapılabilecek olan ilk kurşun kalemi bulmuş oldu. 1970 yılında ise bu kalemlere bir miktar kil ekleyerek sertlik derecelerini ayarlamaya başladı. 1792 yılında ilk kurşun kalem fabrikasını açtı. 1889 yılında torunu, kurşun kalemleri 17 sertlik derecesinde getirerek imalata devam etti.

Kurşun kalem tahtalarının en iyisi, sedir ağacından, en basiti ise çam ağacından yapılır. Tahtalardan önce bir tabaka çıkarılır. Bunun üzerine, grafitlerin yerleştirileceği oluklar konduktan sonra, aynı şekilde hazırlanmış ikinci bir tabaka üzerine yapıştırılır, makinelerde sıkıştırılır ve tahtaların üzerinde kalemin önce üst yarısı, sonra alt yarısı oyulur. Böylece kalemler, çubuklar halinde ortaya çıkar. Kalemler, grafitin sertlik derecesine göre numaralanırlar.

 

Sert uçlu kalemler “H” grubuna; yumuşak uçlu kalemler “B” grubuna girerler. “HB” şeklinde numaralanmış olan kurşun kalemler ise orta sertliktedirler. Bu numaralar “B1”, “B2”, “B3” diye yükseldikçe kalem yumuşar; “H1”, “H2”, “H3” diye yükseldikçe sertleşir. Yumuşaklık derecesi “B6” ya kadar çıkan kalemler de üretilmektedir. Ancak bu kalemler yazı yazmaktan ziyade resim çizmekte kullanılır.

Neden kurşun kalem diyoruz?

Kurşun kalem ilk bulunduğunda içinde kullanılan grafit maddesinin, o dönemlerde kurşun olduğu sanılmaktaydı. Kurşun kalemi halen bu isimle anıyor olmamız bundan kaynaklanmaktadır. Kurşun kalem adını ilk defa Alman-İsviçreli doğa tarihçisi “Conrad Gesner” kullanmıştır. Ancak, yine Conrad Gesner grafit maddesinin kurşun olmadığını daha sonra anlamış ve grafitin farklı bir malzeme olduğuna kanaat getirmiştir.

Yorum Yap