Kötü Huylar İçin Şok Terapili Bileklik

sok-terapisi-kullanan-bileklik-700x453[1]

Pavlok isimli inovatif akıllı bileklik, kullanıcı davranışlarını takip eden ve belirlenen hedefe ulaşılamadığında kullanıcıya elektroşok uyguluyor.

Ivan Pavlov, köpekler üzerine yaptığı klasik koşullanma deneyleriyle ünlü bir Rus psikologdur. Pavlov’un deneylerinin ana fikri, davranışların pozitif veya negatif uyarıcılarla ilişkilendirilip manipüle edilebileceğidir. Bu; verimlilik uzmanları tarafından da benimsenen, oyunlaştırmanın şu anki başarısının anahtarı olan bir konsepttir. Şimdi de buradan yola çıkılarak Pavlok adında kullanıcının davranışlarını takip eden ve belirlenen hedefe ulaşılamadığında kullanıcıya şok terapisi kullanma amaçlı elektroşok uygulayan yeni bir bileklik geliştirildi.

Springwise’ın haberine göre verimlilik hakkında blog yazarlığı yapan Maneesh Sethi tarafından geliştirilen bu bileklik, görünüş olarak Fitbit tarzı egzersiz bilekliklerine benziyor. Sportif aktivitelerin takibinden ziyade,Pavlok daha çok sigara içmekten tutun beş dakikada bir Facebook’a bakmak gibi çeşitli kötü alışkanlıkları izliyor. Örneğin; kullanıcı sabahları erken kalkmaya başlamak istiyorsa, bilekliği belirli bir saatte titreyerek uyandırması için ayarlayabiliyor. Eğer kullanıcı 2 defadan fazla erteleye basarsa, bileklik titremeyi bırakıyor ve kullanıcıyı yataktan kaldırması kesin olan elektroşoku veriyor. Sethi, bir süre sonra kullanıcının şoktan kaçınmak için şartlı da olsa kesin olarak uyanacağına inanıyor.

Sethi daha önce de kendisini iş yerinde takip eden ve zaman kaybı oluşturacak sitelere girdiği zaman kendisini tokatlayacak birini tutmuş, yani negatif uyarıcılara yabancı değil. Sethi geliştirdiği cihaz konusunda oldukça ciddi ve şimdiden yatırımcılardan 100.000 USD elde etmiş durumda. Henüz piyasaya çıkmamış olan şok terapisi kullanan bileklik Pavlok’un perakende satış fiyatı 250 USD olarak düşünülüyor.

Bilekliği pahalı bulanlar ya da piyasaya sürülmesini bekleyenler bu arada kendilerini teşvik etmek için daha faklı uygulamalara da yönelebilirler. Örneğin, Aherk! uygulaması bunlardan biri…

Yorum Yap