‘Klasik otomobiller’ orijinal görünümlerine kavuşturuldu

Kastamonu’da oto tamirciliği yapan iki ortak, klasik otomobilleri orijinal görünümüne kavuşturuyor.

Çocukluk yıllarında çırak olarak işe başlayan ortaklardan kaporta ustası Hakan Demir (38) ve boya ustası Çınar Hadioğlu (34), iki yıl önce tamir atölyesi açarak birlikte çalışmaya başladı. Başlangıçta sadece otomobil tamiri yapan ortaklar, zamanla klasik otomobiller üzerinde de çalışmaya başladı.

Hakan Demir ve Çınar Hadioğlu’nun klasik otomobillere ilgisi, 6 ay önce Hadioğlu’nun bir arkadaşının 1949 model Ford Custom marka otomobilini tamir ettirmek için dükkana getirmesiyle başladı. Aracın onarımını yapan ortaklarda klasik otomobiller üzerinde çalışma merakı uyandı. Demir ve Hadioğlu bugüne kadar 6 klasik otomobili orijinaline uygun şekilde tamir ederek, "ilk günkü" görünümüne kavuşturdu.

– Tamir süresi 1 ila 3 ay

Hakan Demir, AA muhabirine yaptığı açıklamada, son olarak 1973 model bir otomobilin onarımını yaptıklarını belirterek, üzerinde çalıştıkları otomobillerin orijinal parçalarını bulmak için yurt dışından ve diğer illerden parçalar getirttiklerini ifade etti.

Bulamadıkları parçalar için ham saçtan işlenmiş malzemeler kullandıklarını dile getiren Demir, "Otomobillerin tamir süresi, çürük ve hasarlı bölümlerin büyüklüğüne göre değişiyor. Ortalama 1 ila 3 ay zamanımızı alıyor. Klasik otomobillerin sağlıklı şekilde tamir edilebilmesi için, tüm parçalarının sökülmesi gerekiyor. Araçların önce şasi ve kaportası ayrılarak çürükleri gideriliyor" dedi.

Demir, otomobilin tüm parçalarını sökmelerinin çürük ve hasarlı bölümlerin görülmesini daha da kolaylaştırdığını belirterek, aracın yürüyen aksamını söktükten sonra çürük temizlemesi yaptıklarını kaydetti. Kumlama tekniği sonrası temizlik, astar ve boya işlerini de özenle yaparak otomobili orijinal haline getirdiklerini anlatan Demir, "Şimdiye kadar 6 klasik otomobili tamir ettik. Tamir ettiğimiz klasik otomobilleri trafikte gördüğümüzde gurur duyuyoruz" diye konuştu.

”Klasik otomobil tamiratı bizim için tutku haline geldi” diyen Çınar Hadioğlu ise bu işi yaparken çok keyif aldıklarını ve halen 1963, 1973 ve 1975 model 3 otomobil üzerinde çalıştıklarını anlattı.

(AA)

Kaynak:TrtHaber

Yorum Yap