Kısa İyidir!..

İstanbul Film Akademi 1. Kısa Film Senaryo Yarışması

Türkiye’de maalesef fikir, proje ya da senaryo aşamasındaki kısa filmlere yönelik pek fazla yarışma yok. Oysa Kısa İyidir olarak yıllardır en çok gördüğümüz, duyduğumuz şey; kısa film çekmek isteyen çok ama imkan yok. “Süper bir fikrim var ama çekemiyorum” diyenler için bu tarz yarışmaların önemi büyük. İşin içinde biz de varız diye demiyoruz ama ilki düzenlenen bu yarışma bunun için iyi bir fırsat olabilir. Üstelik sonunda hem yurtiçi hem de yurtdışında eğitim bursu kazanacaksınız 

Son Başvuru : 30 Mayıs 2014

Peki yarışma için ne yapmak lazım? Bir kadın ve bir erkeğin olduğu, evde geçen, çekilebilir bir prodüksiyona sahip iki dakikalık kısa filminin senaryosunu yarisma@istanbulfilmakademi.com‘a gönderiyorsun, ilk ona girersen hem senaryon İstanbul Film Akademi yönetmenlik atölyesinde çekiliyor hem de dünyada 56 sanat okulu bulunan The Art Institutes’tan yurt dışı eğitim bursu kazanıyorsun! Ayrıca birinciye İstanbul Film Akademi Film Yapım ve Yönetmenlik Atölyesi bursu da var! Aklına takılan her türlü soru ve sorun için de istersen İstanbul Fim Akademisi istersen info@kisaiyidir.net  veya yarisma@kisaiyidir.net adresinden bizi taciz edebilirsin. Hadi kalemi kağıdı hazırla ve yazmaya başla!

KONSEPT

Yarışma “1 Kadın, 1 Erkek, 1 Ev, 2 Dakika” konseptiyle gerçekleştirilmektedir.

KATILIM KOŞULLARI

1.      Yarışma kurmaca türündeki senaryolara açıktır.

 1. Yarışma kapsamındaki “1 erkek, 1 kadın, 1 ev, 2 dakika” konsepti dışındaki senaryolar değerlendirmeye alınmayacaktır.
 2. Yarışma senaryoların gerçekleştirilmesini amaçladığından, başvuran senaryoların prodüksiyon açısından çekilebilir özelliklere sahip olması önemli bir değerlendirme unsurudur.
 3. Yarışma amatör, profesyonel ayrımı yapılmaksızın herkese açık olup, başvuru için yaş sınırı bulunmamaktadır.
 4. Her yarışmacı en fazla 3 senaryo ile başvuru yapabilir.
 5. Daha önce başka yarışmalara başvurmuş olmak, yarışmaya katılım için engel değildir.
 6. Yarışmaya başvuran senaryoların daha önce filme çekilmemiş olması gerekmektedir. Daha önce çekilmiş olduğu belirlenen senaryolar değerlendirme dışı bırakılır.
 7. Yarışmaya birden fazla kişiden oluşan senaryo grupları başvurabilir ancak ödüller bir kişiye verilir. Senaryo ekibi başvurularında senaryonun kazanması halinde ödül senaryo ekibinin belirleyeceği  ekip içerisinden bir kişiye verilecektir.
 8. Senaryolar Amerikan senaryo formatına göre hazırlanmış olmalı; format, yazım ve imlaya dikkat edilmelidir.
 9. Senaryoda telif hakları ihlaline dikkat edilmeli, özgün olmayan metin, görüntü, müzik gibi öğeler hikayeye dahil edilmemelidir.
 10. Katılımcılar ilk sayfasında filmin adı, senaristlerin adı ve kısa özgeçmişlerini içeren senaryolarını 30 Mayıs 2014 saat 24.00’a kadar yarisma@istanbulfilmakademi.com adresine word veya pdf belgesi olarak göndermelidirler.
 11. Yarışmaya başvuran senaryolar iade edilmez, ticari amaçlarla kullanılmamak ve tüm hakları katılımcılarda kalmak kaydıyla İstanbul Film Akademisi arşivinde saklanır.
 12. Yarışmaya başvuran katılımcılar bu koşulları kabul etmiş sayılır.

 

ÖDÜLLER

Başvuran eserlerden jürinin değerlendirmesiyle belirlenen ilk 10 senaryo İstanbul Film Akademi tarafından çekilecek ve tüm dünyada 56 sanat okulu bulunan The Art Institutes’ten eğitim burslarıyla ödüllendirilecektir.  Kazanan senaryolardan birincisi ise ayrıca İstanbul Film Akademi Film Yapım ve Yönetmenlik Atölyesi’ne ücretsiz katılma hakkı kazanacaktır.

 

1. lik Ödülü : The Art Institutes 10.000 $ değerinde yurtdışı eğitim bursu,  İstanbul Film Akademisi Film Yapım ve Yönetmenlik Atölyesi bursu
2. lik Ödülü : The Art Institutes 9.000 $ değerinde yurtdışı eğitim bursu
3. lük Ödülü : The Art Institutes 8.000 $ değerinde yurtdışı eğitim bursu
4. lük Ödülü : The Art Institutes 7.000 $ değerinde yurtdışı eğitim bursu
5. lik Ödülü : The Art Institutes 6.000 $ değerinde yurtdışı eğitim bursu
6. lık Ödülü : The Art Institutes 5.000 $ değerinde yurtdışı eğitim bursu
7. lik Ödülü : The Art Institutes 4.000 $ değerinde yurtdışı eğitim bursu
8. lik Ödülü : The Art Institutes 3.000 $ değerinde yurtdışı eğitim bursu
9. luk Ödülü : The Art Institutes 2.000 $ değerinde yurtdışı eğitim bursu
10. luk Ödülü : The Art Institutes 1.000 $ değerinde yurtdışı eğitim bursu

 

 • Kazanan senaryolar çekilirken katılımcılar isterlerse film ekibinde yer alabilecektir.

 

JÜRİ

Andaç Haznedaroğlu (Yönetmen)
Emek Gül (Yönetmen)
İlker Canikligil (Yönetmen)
Öktem Başol (Senaryo Doktoru)
Pınar Bulut (Senarist)
 

İstanbul Film Akademi

yarisma@istanbulfilmakademi.com / bilgi@istanbulfilmakademi.com

 

Yorum Yap