Kayropraktik tedavi nedir? Kayropraktik tedavi hangi hastalara uygulanır?

Kayropraktik tedavi nedir? Kayropraktik tedavi hangi hastalara uygulanır?

Son yıllarda trend bir tedavi yöntemi olan kayropraktik, omurgada oluşan sıkışma ve ağrılar için yapılır. Aslında eski çağlardan beri var olan ancak riskli bir yöntem olduğundan alternatif tıpta en riskli tedavi yöntemi kabul edilir. Kayropraktik tedavi hakkında merak edilenleri sizler için araştırdık. Peki Kayropraktik tedavi nedir? Kayropraktik tedavi hangi hastalara uygulanır? Kayropraktik riski var mıdır?

Kas iskeletine yüksek ya da düşük basınçlı hareketlerle uygulanan tedavi işlemine kayropraktik denir. Genellikle omurga, kasa ya da kemiklerde oluşan oynama sonrası ortaya çıkan ağrıları dindirmek için uygulanır. En çok ise omurga hareketlerini düzeltme ve dizilimi eski haline getirme de kullanılır. Sinir yollarını açarak kemik ve kasların yerine oturmasını sağlar. Ancak bu tedavi yöntemi kesinlikle eğitim almış kişiler tarafından yapılmalı. ABD ve Uzak Doğu ülkelerinde doğal sağlık tıp merkezlerinde uygulanır. Kayropraktik tedavi ülkemizde 4 yıllık fizyoterapi ve doktorluk okumuş kişilere yüksek lisans olarak eğitim verilir. Vücudun belirli yerlerine yapılan baskı sonucu uygulanan kritik ancak acısız bir yöntemdir. Herhangi bir yan etkisi olmaz ancak eğitimsiz kişiler yaptığında felç ya da ciddi kemik sorunlarına yola açabilir. 

Kayropraktik tedavi nedir? Kayropraktik tedavi hangi hastalara uygulanır?

KAYROPRAKTİK TEDAVİ HANGİ HASTALARA UYGULANIR?

Sırt, boyun, kuyruk sokumu, bel, kol ve bacaklarda görülen mekanik bozulmalara sonucu ortaya çıkan ağrıların şiddetini azaltma ve oluşan bu sistemsel bozukluğu düzeltmek için uygulanır. Ameliyat evresine gelmemiş fıtık, erken dönemde fark edilen omurgada daralma gibi hastalıklar içinde alternatif bir yöntemdir. Muayene sonucu karar verilir. Bunun için doğru tanım önemlidir. Hızlı ve etkili bir tedavi yöntemi olduğundan anında omurga dizilimini düzeltir. Eski Güç ve refleks kayıpları gibi durumlarda direk olarak fizyoterapi uzmanına yönlendirilir. Bunun yanı sıra akut kırık, romatid artrit, ilerlemiş kemik hastalık, yumuşak kemik ve kas dokularına sahip kişilere uygulanmaz. 

Kayropraktik tedavi nedir? Kayropraktik tedavi hangi hastalara uygulanır?

KAYROPRAKTİK TEDAVİ SONRASI NELERE DİKKAT EDİLMELİ?

Uzun süreli yorucu ve ağır işlerden uzak durmakta fayda var. Çünkü kemik ve kaslara uygulanan bu yöntem sonrası dinlenmek en önemli şarttır. Hastaya uygun verilen egzersiz yöntemleri saati saatine yapılmalı. Bununla beraber oturma pozisyonu oturulan zemin, aynı şekilde yatma pozisyonu ve yatma zemini de düzenlenmeli. Daha yumuşak zeminlerde doğru pozisyonda oturmayı alışkanlık haline getirmeli. En önemli şarkı omurga dizinimini olumsuz etkileyecek her durumdan uzak durmak gerekir. 

Yorum Yap