Kadın girişimcilerin hayatları değişiyor

Evinde el emeği göz nuruyla yaptığı çeyiz eşyalarını mahallede satarak aile bütçesine katkı sağlamaya çalışan Kader Demir’in hayatı azmi sayesinde değişti.

Mikrokredi Hüsnü Özyeğin Ergani Şubesi’nden geçen yıl aldığı 750 lira krediyle kendi evinde üretime başlayan Demir, gösterdiği performans sayesinde işlerini büyütmeyi başardı. İlk etapta Diyarbakır ilinde bulunan tekstil firmalarına fason üretim yapan Demir, kazancını 1 yıl içinde katlayarak 50 bin lira değerinde 14 çalışanlı tekstil atölyesi kurmayı başardı.

“İŞE BAŞLADIĞIMDA SADECE BİR MAKASIM VARDI”

Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’ndeki ulusal firmalara fason üretime başlayan Kader Demir, iş hayatına girmek isteyen kadınlara cesaretli olmaları tavsiyesinde bulundu. Demir, “İşe başladığımda sadece bir makasım ve ev tipi bir dikiş makinem vardı. Eldeki imkanlarla mahallede sipariş alarak bir şeyler yapmaya çalıştım. Zamanla işler açılmaya başlayınca kendi kabıma sığmamaya başladım, ancak yeterli sermayen yoktu. Geçen yıl tanıştığım mikro kredi şubesine giderek 750 lira kredi çektim.

Zamanla işlerimi ilerletip bu seviyeye geldim. Bir kadın ekonomik özgürlüğünü kazanınca çok şey değişiyor, kendine güveni geliyor. Bende ilk önce kendime güvendim ve 750 lira başladığım ticaret hayatında gelinen noktada, 50 bin lira değerinde tekstil atölyesi açtım. Şu anda yanımda 14 kişi çalışıyor. Burada Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde faaliyet yürüten ulusal firmalara fason üretim yapıyoruz. Hedefimiz işleri ilerleterek daha fazla kişiyi istihdam edebileceğim bir seviyeye gelmek” diye konuştu.

8 YILDA BİN 464 KADININ HAYATI DEĞİŞTİ

Sadece kadınların yararlanabildiği mikrokredi uygulaması, Türkiye’nin birçok kentinde ihtiyaç sahiplerine iş kurma olanağı sağlıyor. Türkiye İsrafı Önleme Vakfı ile Diyarbakır Valiliği arasında 2003 yılında yapılan protokol ile ilk defa 18 Temmuz 2003 yılında işsizliğin azaltılması amacıyla geliştirilen ve düşük faizli kredi verilerek iş sahibi olunmasını hedefleyen uygulama, ülke genelinde hızla gelişerek yoksul kadınların umudu oldu. Ergani ilçesinde 2006 yılında faaliyete başlayan Mikrokredi Hüsnü Özyeğin Ergani Şubesi, bugüne kadar bin 464 kadına 9 milyon 289 bin 605 lira kredi verdi.

KADINLARIN KENDİNE GÜVENİ GELDİ

Ergani’de işsizliğin azaltılmasına yönelik yürütülen uygulama sayesinde ilçedeki kadınların hayallerini gerçekleştirme imkânı bulduklarını ifade eden Mikrokredi Hüsnü Özyeğin Ergani Şube Yöneticisi Ahmet Gedik, verdikleri krediler sayesinde kadınların 8 yılda büyük başarılar elde ettiklerini belirterek şöyle konuştu:

“Birçok üyemiz mikro kredi sayesinde işlerini büyütüp kendi ayakları üzerinde durmayı başarmıştır. Hatta kimi üyelerimiz işini büyütüp yanında personel çalıştıracak pozisyona gelmiştir. Bu üyelerimizden biri de Kader Demir’dir. Kader Hanım daha önce evinde terzilik yaparak geçimini sağlarken daha sonra bizden aldığı krediyle atölye açmış ve zamanla işini daha çok geliştirerek şu an yanında 14 personel çalıştırmaktadır.”

Yorum Yap