Kablosuz Ağlar Sandığınız Kadar Güvenli Değil!

Siber alemin korkulu rüyası olan sanal korsanlar yani hackerlar zaman zaman ünlülere zaman zaman da vatandaşların bilgilerini ele geçiriyor.

Son zamanlarda Deniz Çakır, Demet Avgar, Özge Borak gibi ünlülerin sosyal medya hesaplarının hacklenmesinin dışında büyük bankalarda bilgileri bulunan müşterilerin başına gelmeyen kalmıyor.

Peki bu sanal korsanlar bu hesapları nasıl mı ele geçiriyor dersiniz. Konuyla ilgili Yaşar Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölüm Başkanı Doç. Dr. Ahmet Koltuksuz, basit şifrelerin hızlı bir şekilde kırıldığını ve virüslü mailler yöntemiyle hesapları ele geçirdiklerini söylüyorlar. Kablosuz ağlara sızılarak düzenlenen Aradaki adam saldırısı yöntemiyle ele geçirilen şifrelerin kablosuz ağların güvensizliğini gündeme getirdi.

Gittiğimiz kafelerde yada başka yerlerde Wi-Fi şifresi ile bağlantılar kuruyoruz. Ancak bu bağlantlar güvenli değil. Bunların güvenli olduğunu sanıyoruz ancak güvensiz olabiliyorlar. Bu nedenle GSM operatörünüzün internet servisinden faydalanmanız sizin iyiliğinize. Kullanıma açık kablosuz ağları kullanırken dikkatli olun şayet bilgilerinizi kopyalarak dolandırıcılar başınıza iş açabilir.

Yorum Yap