İsveç Şurubu Diyeti Nasıl Yapılır?
Dünya’da milyonlarca kişi fazla kilolarından şikayetçi olmaktadır. Uzmanlar da bununla ilgili olarak farklı farklı diyet programlarını hazırlayıp piyasaya sürmektedirler. Bu diyet programlarını uygulayanlar fazla kilolarından kurtulsalar da hiçbir yararını görmeyenlerin sayısı da bir hayli fazladır. Burada yapılan en büyük yanlışlardan birisi kendilerine uygun olan diyet programını uygulamamalarıdır. Bir diğer yanlış ise seçtikleri programın gerektirdiklerini yerine getiremediklerinden kaynaklanmaktadır. Fazla kilolarından şikayetçi olan kişilerin tercih edebileceği diyet türlerinden birisi de İsveç Şurubu Diyeti ‘dir.
İsveç Şurubu Nedir?

İsveç şurubu tahminen 15. yüzyılın başlarında İsviçre’de ortaya çıkmış geleneksel ve acı bir şuruptur. Kullanımı bundan çok eski yıllara dayanmaktadır.

İsveç Şurubu Nasıl Ortaya Çıkmıştır?

Bu diyete adını veren ve ana maddesi olan İsveç şurubu 15. yüzyılın başlarında Dr. Philippus Paracelsus tarafından ortaya çıkarılmıştır. Bu şurup sindirim sisteminin iyileştirilmesi ve bazı hastalıkların tedavisinde kullanılmak amacıyla ortaya çıkarılmıştır. Daha sonra 18. yüzyıla gelindiğinde Dr. Urban Hjarne ve Dr. Klaus Samst bu şurup üzerinde bazı geliştirmeler yapmışlardır. Bunun yanı sıra Avusturyalı bir bitki uzmanı olan Maria Treben de bu şurup üzerinde çalışmalar yaparak popüler olmasında büyük rol oynamıştır.

İsveç Şurubu’nun İçeriği Nedir?
Bu şurup içerik olarak daha çok İsveç’teki acı bitkilerin bir araya getirilerek hazırlanmasından ortaya çıkmış bir şuruptur. Bu şurubun oldukça zahmetli ve uzun bir hazırlanma süreci bulunmaktadır. Eski tarihte bu şurubun orjinalinde alkol kullanılmasına rağmen günümüzde alkolsüz olan versiyonları da mevcuttur. Bu İsveç şurubunun orjinal halinin içerisinde 10 farklı malzeme bulunmaktadır. Bu malzemeler aleo vera bitkisi, safran, mür, votka, ravent kökü, sinameki yaprakları, yılan otu, senna, zedoary kökü ve carline deve dikeni köklerinden oluşmaktadır.

İsveç Şurubu’nun Faydaları

İsveç şurubunun ortaya çıkış amacı sindirim sisteminin rahatlatılmasını sağlamaktır. Bunun yanı sıra da pankreatik ve mide sularının salgılanmasına yarar sağlamaktadır. Karaciğerin çalışmasına fayda sağlayarak vücudumuzdaki fazla yağ ve kolesterolün uzaklaştırmasına olanak sağlamaktadır. Karaciğerde safra salgılanmasına yardımcı olarak bu işlevin hızlanmasına fayda sağlar. Karaciğere yaptığı faydalar sayesinde kişilerde oluşan şişkinliğin önlenmesinde ve aldığımız besinlerin emiliminde çok büyük bir rol oynamaktadır. Bu şurup içerisinde bulunan malzemelerin özelliklerine bağlı olarak vücudumuzdaki yağ ve besinlerin yakılmasına ciddi oranda katkı sağlamaktadır. Bu da kişinin kilo vermesine yardımcı olmaktadır. Bu yüzden diyet amacı ile kullanılmaktadır. Ayrıca bu şurup kişinin sindirim sistemine de oldukça fazla yarar sağlamaktadır. Özellikle vücuttaki şişkinlik oluşumunu en aza indirdiği gibi ödem atmada da son derece başarılı bir karışımdır. Vücuda alınan zararlı yağların vücuttan hızlı bir şekilde atılmasını sağlamaktadır. Bu yararlarının yanında diş ağrılarına, boğaz enfeksiyonlarına, dilde oluşan yaralara, kabızlığa ve sivilce oluşumuna da iyi gelmektedir. Bu şurup her öğünden önce bir çay kaşığı olacak şekilde tüketilmelidir.

Yorum Yap