İnsansız hava aracı geliştirdiler

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Çan Meslek Yüksekokulu İnsansız Hava Araçları Topluluğu öğrencileri, hobi amacıyla başladıkları proje kapsamında “insansız hava aracı” üretti.

Basit malzeme ve materyallerle hazırlanan, donanım ve bilgisayar yazılımıyla geliştirilen aracın 160 kilogram ağırlığı taşıyabilecek kapasiteye ulaştırılmasına çalışılıyor.

Meslek Yüksekokulu Elektronik ve Otomasyon Bölümü Öğretim Görevlisi ve Proje Danışmanı Dr. Recep Yavuz Turan yaptığı açıklamada, öğrencilerinin projeye hobi amacıyla başladığını söyledi.

Topluluğun, her geçen gün projeyi ilerleterek başarılı olduğunu vurgulayan Tura, şunları kaydetti:

“Bir yıldır bu konu üzerinde çalışıyoruz. Bununla ilgili bir grup kurduk. Şu anda üretilen insansız hava aracı modelimiz 7 kilogram ağırlığı kaldırıyor. Sonrasında 45 kilogram taşıyabilen model yapacağız. Bu, tamamen bize ait olan bir model. Hobiden çıkarıp bilimsel olarak ele alıp ticari faaliyete yönelik işler yapmayı düşünüyoruz. Çalışmalarımız devam ediyor. Yazılım üzerinde çalışmaya başladık. Gövdesini bitirdik. Yüzde 90’ını kendimiz yapabilir duruma geldik. Asıl amacımız; insan taşıyan model yapmak. Bu model, 160 kilograma kadar ağırlığı taşıyabilecek, askeri amaçlı da kullanılabilecek bir sistem olacak.”

ARACIN İŞLEVLERİ

Turan, aracın şu anda havadan görüntüleme ve coğrafi bilgi sistemi için kullanılabildiği bilgisini verdi.

Araçtan doğal afet gibi konularda da yararlanılabileceğine işaret eden Turan, şöyle konuştu:

“Örneğin önemli bir olay çıktı. Hemen aracı havalandırıp çevreyi fotoğraflayarak hasarın ya da olayın boyutlarını tespit edebiliyoruz. Haritalandırma da yapabiliyoruz. Uçuyoruz, üç boyutlu fotoğraflar elde edebiliyoruz. Arazinin topoğrafyasını çıkarabiliyoruz. Portatif olarak 6 ay gibi bir süre oldu. Yazılımı kendiniz yaptıysanız kendinize uyarlayabiliyorsunuz ama prototipi geliştirmek, her şeyin, bütün hesapların yapılması, uçuşa hazır hale getirilmesi 6 ayı buluyor. Bundan sonra seri üretime geçerseniz malzemeleri olduktan sonra araç bir gün içinde teslim edilir hale gelir. Şu ana kadar 4 araç yaptık.”

Topluluk Başkanı ve Elektronik Bölümü ikinci sınıf öğrencisi Cesur Cindir ise projeye 5 kişilik ekiple başladıklarını anlattı.

Grubun daha sonra 30 kişiye ulaştığını aktaran Cindir, “Başta uçuş çalışmalarında özellikle neyi, nasıl yapmamız gerektiğini öğrendik. Daha sonra teknik anlamda çalışmaya geçtik ve hocalarımızın yardımıyla bugünlere geldik” ifadesini kullandı.

Yorum Yap