İngiliz renk körü adam kafasına kameralı anten taktırdı

İngilliz vatandaşı Neil Harbisson, renklerle sesleri ilişkilendirerek konserler veren bir güncel sanatçı. Renk körü olarak doğan sanatçı, çözümü kafatasına taktırdığı ve renkleri duyarak seçebilmesine yardımcı olan kameralı antenle buldu.

RESİMLER ŞARKIYA DÖNÜŞÜYOR

Al Jazeera’nin haberine göre;Anten üzerindeki kameradan görülen her renk, Harbisson’ın hissettiği ve duyduğu titreşimlere çevriliyor. Bir süre sonra ise renkler seslere, resimlerse bir şarkıya dönüşüyor.

İngiliz renk körü adam kafasına kameralı anten taktırdı

5 AYDA ALIŞTI

Başlangıçta bu durumun çok kaotik ve kafa karıştırıcı olduğunu belirten Harbisson, beş ay içinde beyninin seslere alıştığını söylüyor. Harbisson, kendisini “ilk insan cyborg” yani insanla robot arası canlı olarak tanımlıyor.

Harbisson’ın ilk  kez 10 yıl önce kullandığı cihaz, zaman içerisinde geliştirilerek renkleri görme işlevinden daha fazlasını yapar hale geldi.

KAFATASIYLA İNTERNETE BAĞLANIYOR

Kafatasıyla internete bağlanan Harbisson, dışarıdan gelen her türlü bilgiyi de alabiliyor. Telefon aramalarını veya çalan bir şarkıyı kafasının içinden duyabiliyor. Kafatasını deldirmek için doktorunu ikna etmek zorunda kalan Harbisson, dünyada benzeri olmayan cihazıyla zorluklar da yaşıyor.

ANTEN VÜCUDUN BİR PARÇASI OLARAK KABUL EDİLDİ

Havalimanlarındaki güvenlik görevlileri, çoğu zaman Harbisson’ın geçişine izin vermiyor. Ancak genç sanatçı, bu sorunu antenini pasaportuna kaydettirerek çözdü: “Havaalanlarında çalışanların benden gerçekten nefret ettiği durumlar yaşadım. Antenimi, vücudumun bir parçası olarak kabul etmeleri konusunda İngiltere hükümetine ısrar ettim. Sonunda kabul ettiler. Şimdi pasaportumda da kayıtlı ve bu sayede seyahat edebiliyorum.”

HACKLENMEKTEN KORKUYOR

Harbisson’ın karşı karşıya olduğu en önemli risk ise hacklenmek. İngiliz sanatçı, herhangi bir koruyucu duvarın olmadığı anten sayesinde insanların kafasının içerisine girebileceğini söylüyor.

Yorum Yap