Hakikatin yüzü hayallerle ne kadar güzelleştirilebilir?

“Bir an için benliğini unutup doğayla kaynaştığını, açılan gonca gül, yeşeren yaprak, daldan dala konan kelebek gibi onun bir parçası olduğunu hissetti Nesteren. Gözleri buğulanan paşa için dedesinin: “O artık gönül gözüyle görüyor doğanın görkemini” demesine bir anlam verememişti o zaman. Anlıyor gibiydi şimdi: arşı-âlâ’ya giden yolda, değil herhangi bir aracıya, göze kulağa dahi gerek kalmıyordu Yaradan’ın doğasıyla hemvücut oldukta.”

İstanbul’un değişen sosyal yönü, dünya siyasetinde kararan ufuklar, biri Türk diğeri Yahudi iki komşu aile, ergenlikten gençliğe yol alan iki yaban gülü: Nesteren ve Ester.
Fonda, Osmanlı’dan Cumhuriyet’e geçişin sancıları, değişen sosyal hayat, doludizgin büyük savaşa koşan dünyayı soluksuz okurken Gürmen’in kahramanlarını çok yakınınızdaymış gibi hissedeceksiniz.
Gürmen, çok okunan ve sevilen romanı Râna’da Cumhuriyet döneminin ilk sancılı yıllarını ele almıştı… Yaban Gülleri, Râna’nın bıraktığı yerden başlıyor -ama bambaşka bir hikâyeyle. Usul usul gelişen, zarif ve duygulu bir anlatı bu. François Xenaxis’in de dediği gibi, “Osman Necmi Gürmen’in yazısı konuşuyor, patlıyor, dokunuyor!”

OSMAN NECMİ GÜRMEN, 1927 yılında doğdu. Hayatının değişik dönemleri, İstanbul’da, Paris’te, Siverek’te ve Bodrum’da geçti. Fransızca kaleme aldığı ilk romanı L’echarpe d’iris 1976 yılında Paris’te Gallimard tarafından basıldı, 1977 yılında Hürriyet Yayınları tarafından Ebem Kuşağı adıyla yayımlandı. 2003 yılında Menler Yayınları, eseri Delibozuklar Çiftliği adıyla yeniden yayımladı. Gürmen’in Türkçe olarak kaleme aldığı ikinci romanı Kılıç Uykuda Vurulur, 1978’de Hürriyet Yayınlarınca basıldı, 1979’da Fransızcaya çevrilip L’espadon adıyla Gallimard tarafından yayımlandı, 1981’de Norveççeye çevrilerek Oslo’daki Aschehoug Yayınevi tarafından Sverdfisken adıyla basıldı. 2003 yılında Menler Yayınları Kılıç Uykuda Vurulur’un yeni baskısını yaptı. Yapıtlarını iki ayrı dilde kaleme alan nadir yazarlardan olan Osman Necmi Gürmen, uzun bir aradan sonra döndüğü edebiyat dünyasını 2006 yılında Râna ile sarsmıştı… Daha sonra hem Fransızca hem Türkçe kaleme aldığı Mühtedi yayımlandı, bu roman ayrıca Japoncaya da çevrilerek basıldı. 2008 yılında L’Espadon, Ah vre Sevda! adıyla Türkçede yeniden yayımlandı. Osman Necmi Gürmen’in hikâyeleri, 2009 yılında Saint-Michel’in Develeri adı altında basıldı. 2010 yılında Neydi Suçun Zeliha! yayımlandı. Yazar halen Paris’te yaşıyor.

Kaynak:Milliyet

Yorum Yap