Haberleşme depreme hazırlanıyor

İletişim alt yapısı, Ege Denizi açıklarında meydana gelen 6,4’lük depremde zor anlar yaşamıştı. Başta İstanbul ve İzmir’de olmak üzere depremi yoğun şekilde hisseden vatandaşlar yakınlarına ulaşmak için cep telefonlarına sarılınca, gözler iletişim altyapısına çevrilmişti. Yaşanan sorunun ardından üniversiteler çalışma başlattı.

AFET HABERLEŞMESİ ALT YAPISI KURULACAK

Afet durumlarında haberleşme problemleri için çözüm geliştiren Medipol Üniversitesi Mühendislik Fakültesi mühendisleri, “Afet Durumlarında Güvenilir ve Yüksek Performanslı Haberleşme Sistemlerinin Tasarlanması” başlıklı proje geliştirdi ve bu kapsamında afet haberleşmesi alt yapısı kuracak, yenilikçi araştırmalar yapacak.

Kadrosunda büyük oranda tersine beyin göçüyle yurda dönen mühendislerin olduğu fakültede yürütülecek olan projede çalışmalar eylül ayında başlayacak.

“AFET HABERLEŞMESİ LABORATUVARI”

Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hüseyin Arslan, İstanbul Kalkınma Ajansı (İSTKA)’nın da ciddi bir bütçe ile desteklediği projenin amacını şu şekilde açıkladı:

“Ülkemizde afetin öncesinden bitimine kadar geçen sürede sağlam, dayanıklı, kesintisiz ve güvenli bir haberleşme sisteminin geliştirilmesine öncü olmak ve özellikle İstanbul gibi afet olasılığı yüksek olan bir kentte haberleşme sistemini ayakta tutarak afet yönetim sürecini daha etkili hale getirmeyi amaçlıyoruz. Proje kapsamında ayrıca afet haberleşmesi laboratuvarı kurmak ve burada uzmanlık alanı oluşturarak nitelikli insan kaynağı yetiştirip gerekli donanımları sağlamak istiyoruz.”

Yorum Yap