Google’ın patent savaşı sone erdi

Açtığı patent davaları ile Google’ı zorlayan Rockstar, portföyünü elden çıkardı. Satışın ardından iki şirket arasındaki mücadelenin de son bulacağı düşünülüyor. Bir süredir patent savaşlarına sahne olan akıllı telefon sektöründe yeni gelişmeler oluyor.

Sahip olduğu 6 bin patent ile sektörün en büyüklerinden biri olarak kabul edilen Rockstar, elinde tuttuğu 4 bin patenti 900 milyon dolar karşılığında risk yönetim şirketi RPX’e sattığını açıkladı.

Rockstar elden çıkardığı patentleri 2011 yılında 4,5 milyar dolara bünyesine katmıştı. Yapılan açıklamaya göre, bu patantlerin bir bölümünün söz konusu anlaşmada yer almadığı ve Rockstar’ın ortaklarına paylaştırıldığı duyuruldu.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan RPX ceo’su John Amster, Rockstar’ın elinde 6 bin patent bulunduğunu, şirketin ise sadece 4 bin patent için bu miktarın ödendiğini belirtti.

Sahip olduğu patantlerden dolayı ABD merkezli teknoloji devi Google’a bir dizi dava açan Rockstar, Google tarafından patentleri kötüye kullanmakla suçlanmıştı.

Google’ın ‘Patent trolü’ lakabını taktığı şirketin patent portföyünü satmasının ardından, iki şirket arasında bir süredir devam eden mücadelenin de son bulacağı düşünülüyor.

(ntv.com.tr)

Yorum Yap