Gazetecilik ve Dürüstlük

GAZETECİ

Yılların yazarı Hasan KARAKAYA oturmuş, genç bir yazar olan Selman EMRE’nin yazısını almış, özenle kendine göre uyarlamış ve kendi gazetesinde basmış. Reva mı? Değil!..

 

Gazeteci dediğimiz insan, kendi düşüncelerini, kendi cümleleriyle ifade edebildiği kadar gazetecidir. Yoksa herkes yapar bu işi. Başkalarının yazılarından tabii ki etkilenebiliriz, sonuna kadar aynı fikirde olabiliriz hatta kendimizi tam da aklımızdan geçen cümleleri, başkalarının yazısından okurken bulabiliriz ama onu alıp dilediğimiz gibi kullanamayız.

 

Aynı konu hakkında kendi yazımızı paylaşırken beğendiğimiz yazıyı övebiliriz, kaynağını da belirterek alıntılar yapabiliriz ama aynı fikirdeyiz diye okuduğumuz yazıyı kendi cümlelerimizmişcesine paylaşmamız, önce kişiliğimize sonra okurlarımıza sonra da bağlı olduğumuz kuruma saygısızlık olur en başta. Ve tabii bunun dışında emeğimizin karşılığı olarak aldığımız maaşa da…

 

Bunun dışarıda yapılan hırsızlıktan bir farkı yok aslında. Hırsızlık yapmak, illa elle tutulur bir şey çalmak demek değildir çünkü. Düşünce hırsızlığı da vardır.

 

Gerçek bir gazeteci olmak isteyen, aynı konu hakkında yazan, beğendiği, takip ettiği yazarların yazılarını okumalı ve onlardan ne kadar farklı bir yazı yazabileceğini düşünmelidir. Çünkü bu meslekte amaç; iyi veya kötü değil, dürüst olmaktır.

 

Sevgiler

 

Dilhan KESKİN

Yorum Yap