Firefox nihayet iOS cihazlara geliyor

 Mozilla yayın müdürü Lukas Blakk’ın attığı tweete bakılırsa, Firefox kısa bir süre içinde iOS platformundaki yerini alacak.

Yaklaşık bir yıl önce Mozilla kanadından gelen açıklamayla, Firefox’un iOS platformu için yayınlanmayacağı bildirilmişti. Buna sebep olaraksa Apple’ın genel olarak üçüncü parti yazılımlara sıcak bakmaması gösterilmişti. Ancak yaşanan son gelişmeler hem Apple hem de Mozilla tarafında buzların eridiğini ve Firefox web tarayıcısının yavaş yavaş Apple cihazlardaki yerini alacağını gösterdi. Nitekim yönetim kadrosunda ciddi değişikliklere giden Mozilla, mobil platformlardaki stratejisini de yeniden ele almaya karar vermiş durumda.

Geçtiğimiz günlerde Portland’da düzenlenen Mozilla etkinliğinde konuşan başkan yardımcısı Jonathan Nightingale, kullanıcıları hangi platformda olursa olsun, Firefox’un da orada hazır bulunacağını ifade etti. Daha sonra benzer bir ifade de Twitter yoluyla Lukas Blakk’tan geldi. Firefox’un nihayet iOS platformuna geleceği böylece netlik kazanmış oldu. Ancak tarih konusunda şimdilik kesin bir bilgi bulunmuyor.

Yorum Yap