Feriye Lokantası: Tarih ve Yemek Kokuları Eşliğinde…

İstanbul’un Gözde Mekanı

19.yy ikinci yarısında Osmanlı sultanlarının Topkapı Sarayı’ndan, Boğaziçi’nde yaptırdıkları görkemli saraylara taşınmaları ile başlar Feriye Karakolu’nun öyküsü. Beşiktaş’tan Ortaköy’e uzanan Dolmabahçe, Çırağan Saraylarının bir bakıma son noktası olan Feriye Karakolu dönemin Osmanlı Mimarisinin ilginç örneklerinden biri… 1995 yılında Kabataş Erkek Lisesi Eğitim Vakfı tarafından restore edildikten sonra bugün Feriye Lokantası Boğaziçi’nin bu müstesna köşesinde geçmiş ile geleceğin buluşma noktasını oluşturuyor.

Uluslararası üne sahip Feriye Lokantası, akademik formasyonu itibari ile dünyadaki önemli kuruluşların ülkemizde ilk temas kurdukları restoranların başında gelmekte. Feriye Lokantası, sahip olduğu bilgi birikimi ve tecrübelerini gerek seminer, gerekse özel yemek sunumlarını dünyaya aktararak, Osmanlı Türk Mutfağının dünyada tanınmasına ve gastronomi dünyasının ilgisinin Türkiye’ye yönelmesine büyük katkılar sağlıyor.

Zagat Survey, Loui Vitton , Travel and Leisure , The Saveur , Time Out , Feinschemeker, VİF, Foodart, Financial Times, The Times ve Gentlemen’s Quarterly gibi dünyaca ünlü magazin yayınları ile kurumların makale ve tavsiye bölümlerinde yer almış. 

Feriye Lokantası, mönülerini mevsim şartlarına göre düzenlemekte; tabiatın doğal şartlarda (organik) sunduğu her türlü gıda malzemesi, süresi boyunca kullanılmaktadır. Çünkü otantik mutfak kültürünü temsil etmenin ilk kuralı, mönülerin mevsimlere göre planlanmasıdır. Mönülerde, 12.yy -14.yy veya 19.yy’a ait eski geleneksel yemek reçeteleri, teknikleri ve özelliklerine sadık kalınarak çağdaş bir anlayışla sunulmakta. Mönüde, bir 14.yy klasiği olan asma yaprağında pastırma sunulduğu gibi mitolojik yemek pişirme tekniklerden biri olan yağda mantı ise çam fıstıklı balık içi ile doldurularak biber taratorunda sunulmakta… 15.yy tekniklerinden safranlı kalkan balığını ızgarada pişiriyor; kireç kaymağında kabak lokmasını ise ahududu ezmesi ile sunuyorlar.

Genellikle İstanbul klasiklerine mönüsünde yer veren Feriye Lokantası, yöresel mutfakların vazgeçilmezlerini de yemek severlere sunmakta. Ege mutfağının yabani ot çeşitleri, bir Güneydoğu Anadolu klasiği olan “sürkebzet”, “ceviz macunu”, “keçi boynuzu pekmezi” bunlardan bazıları. Osmanlı İmparatorluğu’nun 17.yy’daki sınırları içinde yer alan bölgelerin yemekleri de Feriye mutfağı için büyük bir önem taşımakta.

 

Açılış ve Kapanış Saatleri:

Öğle Yemeği Servisi
12:00 – 15:00
Akşam Yemeği Saatleri:
19:00 – 24:00

Yorum Yap